Emil Zátopek – český atlet, čtyřnásobný olympijský vítěz a osmnáctinásobný světový rekordman, nejlepší sportovec světa v letech 1949 a 1952 a nejlepší atlet 20. století. Takováto postava je hodna jak filmu, tak i komiksu.

Emil Zátopek – český atlet, čtyřnásobný olympijský vítěz a osmnáctinásobný světový rekordman, nejlepší sportovec světa v letech 1949 a 1952 a nejlepší atlet 20. století. Takováto postava je hodna jak filmu, tak i komiksu. | zdroj: komiksarium.cz


Když nemůžeš, tak přidej komiks. Zátopkův příběh našel své místo v kresbách a bublinách

TÉMATA: sport | atletika | emil zátopek | komiks | jaromír švejdík

user-avatar

Jan Kyzlink

6. 04. 2016 | 12:00

Když nemůžeš, tak přidej. Tak zní podtitul knihy Zátopek od spisovatele Jana Nováka a kreslíře a ilustrátora Jaromíra Švejdíka. Ve formě komiksu v ní převyprávěli příběh světoznámého českého běžce Emila Zátopka.

Komiksu původně předcházel filmový scénář, který Jan Novák napsal pro režiséra Davida Ondříčka. „Někdy před sedmi lety mi řekl, že by rád natočil něco o Emilu Zátopkovi. Žádnou konkrétní představu ani látku však neměl a já jsem v té době o žádném filmovém příběhu v Zátopkově životě nevěděl,“ řekl MF DNES Jan Novák.

V době londýnské olympiády v roce 2012 však narazil na událost ze Zátopkova života, na které se dal filmový příběh postavit. Zjistil, že v době nejtužšího komunistického temna v roce 1952 se Zátopek nekompromisně postavil za svého kolegu Stanislava Jungwirtha, kterému nebylo dovoleno odjet na olympiádu do Helsinek. Jeho otec totiž seděl v Jáchymově za to, že v hospodě vyprávěl protistátní vtipy. Zátopek tehdy vyhlásil sportovním a armádním autoritám osobní stávku a značně tím riskoval. Jak spisovatel připomenul, naši dvojnásobní mistři v hokeji tehdy už dva roky v jáchymovských dolech kutali uran. Ukázka z komiksu

David Ondříček však Novákův scénář nakonec nepoužil. “V téhle situaci ve mně trochu zabouřila husitská krev,“ přiznal scénárista Formanova Valmonta a Vieweghových Báječných let pod psa. A tak oslovil kreslíře Jaromíra Švejdíka a filmové libreto společně převedli do komiksové podoby. Z původní jedné epizody Zátopkova života autoři pro komiksové zpracování zvolili mnohem delší časový úsek: od narození v Kopřivnici v roce 1922 až do slavného triumfu, třem zlatým medailím na olympiádě v Helsinkách roku 1952.

"Poprvé jsem pracoval v komiksu s barvami, zaujaly mne odstíny, typické pro propagandistické plakáty těch let. Cihlová červeň, která je v komiksu dost dominantní, je typická i pro Zátopkův Zlín," svěřil se ČTK Jaromír Švejdík. 

Ukázka z komiksu

 

Díky výtvarníkově proslulosti v komiksovém světě je o dílo zájem i v zahraničí. Nyní kniha vychází v nakladatelství Argo a Paseka a doprovází ji výstava v pražské galerii Černá labuť. Na ní se představí nejen velkoformátové tisky z tohoto díla, ale i další práce Švejdíka alias Jaromíra 99 – kresby z Aloise Nebela nebo Kafkova Zámku a dále portréty a siluety, které autor vytváří originální metodou vystřihování, vyřezávání a vrstvení z papíru. 

user-avatar

Jan Kyzlink

6. 04. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu