válkaČeskoslovenskoobjevy

Když byly oceány naposledy teplé jako dnes, byla úroveň hladiny o devět metrů výš

Když byly oceány naposledy teplé jako dnes, byla úroveň hladiny o devět metrů výš
Zdroj: sciencealert.com

Před 100 000 lety zažívala Země neobvykle teplé období, kdy byly oceány teplé a jejich hladina byla o devět metrů výše, než je dnes. Ovšem dnešní oceány už mají stejnou teplotu jako před 100 000 lety.

Tomáš Chalupa 19. srpna 2017

Vědci z univerzity z Oregonu se ve své studii domnívají, že současná teplota oceánů je stejně vysoká, jako byla ve vůbec nejteplejší éře mezi 129 000 – 116 000 lety. Tehdy šlo o přirozený jev v rámci výkyvů teplot způsobených posunem v náklonu Země. Hladina oceánů byla o 6 až 9 metrů výše, než kde je dnes.

Na celé věci je důležitý ještě jeden fakt. Zatímco v onom zmiňovaném období rostla teplota moří velmi pomalu po celé tisíce let, nyní došlo doslova ke skokovému růstu teploty během pouhých 150 let. „Fakt, že současná teplota povrchu oceánů je nerozeznatelná od období 125 000 let, je extrémně znepokojivá,“ říká Richard Allan z Univerzity v Readingu ve Velké Británii. Ten se na studii kolegů z Oregonu nijak nepodílel, přesto i on došel k podobným závěrům.

Za vším je samozřejmě hlavně člověk a globální oteplování. Vodu v mořích ovlivňuje příliš mnoho zplodin uhlíku, které člověk vypouští. „Je to něco, co se formovalo miliony let v podzemních rezervoárech, a my to během století vytěžíme, spálíme a vypustíme do ovzduší,“ upozorňuje Allan. Kdyby Země chtěla přírodní cestou vypouštět takové množství zplodin, jako to dělá člověk, musela by se každých 2,5 hodin udát někde na povrchu erupce o síle výbuchu sopky Svaté Heleny.

Vědci už ani nedoufají, že by se trend mohl nějak otočit. Naděje vkládají pouze do toho, že moře bude stoupat a oteplovat se velmi pomalu a lidé budou mít čas se novým podmínkám přizpůsobit. Pobřežní města to ovšem podle vědců mají velmi nahnuté.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu