válkaČeskoslovenskoobjevy

Kdyby 7 historických památek bylo restaurováno do původní podoby, takhle by vypadaly

Kdyby 7 historických památek bylo restaurováno do původní podoby, takhle by vypadaly
Zdroj: boredpanda.com

Kdysi to bylo velkolepé stavby dávných kultur, dnes z nich zbyly jen ruiny. Díky digitální rekonstrukci můžeme trochu jejich dřívější slávy pochytit i dnes.

Simona Knotkova 8. července 2018

Domus Aurea (Řím, Itálie)

Komplex paláce nechal po velkém požáru Říma v roce 64 vybudovat císař Nero. „Zlatý dům“ vyrostl na ploše větší jak 120 ha a se svými zdmi posázenými drahokamy, dekoracemi ze slonoviny a perletě, či stropy, které vydávaly vůni a na návštěvníky z nich padaly okvětní lístky, byl vrcholem luxusu. V komplexu stála i obří třicetimetrová socha Nerona.

Parthenón (Athény, Řecko)

Vystaven byl v letech 447–438 jako hlavní chrám antických Athén, který měl demonstrovat bohatství a demokracii. Uvnitř byla 12 metrů vysoká socha bohyně Athény, na jejíž výrobu se spotřebovalo 1140 kilogramů zlata. K proměně stavby došlo příchodem křesťanství. Parthenón byl tehdy přejmenován na chrám Panny Marie a část jeho výzdoby byla poškozena. K největší pohromě došlo v roce 1687, kdy byl zasažen bombou. Některé z jeho soch byly převezeny do evropských muzeí.

Maxentiova bazilika (Řím, Itálie)

Jedna z posledních velkých staveb římské kultury, která se nacházela ve Foru Romanu. Fungovala jako svatostánek, obchodní budova a úřednická budova. Její vnitřek byl vyzdoben korintskými sloupy, mramorovými podlahami a pozlacenými bronzovými kachličkami. Své jméno nese podle císaře Maxentia.

Masada (Izrael)

Starověká pevnost na vrcholu skalního útesu v Judské poušti byla postavena Herodem Velikým v 1. století př. n. l. Během první židovské války zde došlo k odporu židovských povstalců proti Římanům. Díky digitální rekonstrukci můžete zjistit, jakou podobu měla jedna ze tří luxusních teras. Na obrázku je konkrétně ta spodní, která sloužila pro zábavu a relaxaci.

Římské lázně (Bath, Velká Británie)

Římské lázně v Bathu jsou jednou z nejzachovalejších památek severní Evropy. Postaveny byly okolo roku 70 a napájela je voda z horkého Posvátného pramene. Originální stavba obsahovala také zastřešení, které chránilo vodu před dopadem slunečního záření. Tato ochrana dnes chybí, a z toho důvodu se zde nyní daří bakteriím. Návštěvníci by proto rozhodně neměli strkat ruce nebo cokoliv jiného do vody.

Kiva (Nové Mexiko, USA)

Ruiny bývalého komplexu, na kterém žil indiánský kmen Pueblů, byly objeveny v půli 19. století. Jejich součástí byla také velká kruhová stavba, takzvaná kiva. Fungovala jako místo, na kterém se obyvatelé mohli setkávat a diskutovat o důležitých záležitostech.

Angkor Wat (Kambodža)

Chrám postavený na začátku 12. století králem Súrjavarmanem II. sloužil původně jako hinduistická svatyně. Později se proměnil v buddhistické středisko a dnes je považovaný za nejrozsáhlejší náboženský komplex na světě. Kambodža ho má ostatně i na své vlajce.

Další články

Zavří­t reklamu