válkaČeskoslovenskoobjevy

Kdo zakopal největší americký poklad, se stále neví

Kdo zakopal největší americký poklad, se stále neví
Zdroj: allthatsinteresting.com

U kalifornského Saddle Ridge bylo v roce 2013 nalezeno 1411 zlatých mincí zakopaných v zemi. Dodnes se neví, kdo je tam ukryl a proč. Jde o největší poklad zakopaný v zemi na území Spojených států amerických.

Tomáš Chalupa 29. ledna 2019

V únoru roku 2013 šel jako každé ráno jeden kalifornský pár se svým psem na procházku po svém pozemku. Najednou si všimli něčeho podivného u stezky. Byla to část staré plechovky, jejíž zbytek byl pod zemí. Když konzervu vytáhli, našli v ní zlaté mince. Pátrali dál a postupně vykopali osm rezivých plechovek s celkovým počtem 1411 zlatých mincí, které pocházely z let 1847–1894. Šlo o největší poklad, který byl kdy nalezen na území USA.

Mince byly velmi dobře zachovalé a měly hodnotu kolem 10 milionů dolarů. Bylo zjištěno, že většina mincí byla vyražena po roce 1854 v San Franciscu v době zlaté horečky. Některé mince ale byly staršího data a byly vyraženy v Georgii. Vznikla tedy otázka, jak se vůbec do Kalifornie dostaly.

Všechny mince byly ve vynikajícím stavu a zjevně se nikdy nedostaly do běžného oběhu. Právě díky tomu, jak jsou zachovalé, je jejich cena ještě vyšší.

Hlavní otázkou dodnes je, co to je vlastně za peníze. Teorií je mnoho. Někteří tvrdí, že jde o peníze ze slavné bankovní loupeže, ke které došlo v San Franciscu v roce 1901. Loupež tehdy spáchal jeden ze zaměstnanců banky, který si odnesl 30 milionů dolarů. Tohle byla zřejmě část lupu, který zakopal na bezpečném místě. Poměrně rozumná teorie má ale jeden zásadní háček. Americké úřady tvrdí, že mince, které se při bankovní loupeži ztratily, neodpovídají těm nalezeným u Saddle Ridge. Mince z banky byly přesně evidované, a bylo tak poměrně jednoduché tuto teorii vyvrátit.

Původ pokladu u Saddle Ridge tedy zřejmě bude méně dobrodružný. Mohly to být něčí životní úspory. Za zlaté horečky lidé náhle bohatli a peníze se snažili často ukrýt. Anebo to prostě byl někdo, kdo nechtěl mít peníze v bance, a tak je zakopal.

„Co je na tomto nálezu skutečně zajímavé, je to, že na rozdíl od jiných pokladů tento obsahuje mince z mnoha různých období,“ upozorňuje numizmatik Donald Kagin.

Poklad skutečně vypadá tak, jako kdyby byl nashromážděn a zakopán v průběhu několika let. Různé plechovky totiž obsahovaly mince z různých období. Mince, které měly v polovině 19. století (kdy ještě hodnota vyražená na minci znamenala skutečnou hodnotu mince) hodnotu 27 000 dolarů, byly odkládány v etapách, protože každá z plechovek byla zcela naplněna.

Kdo je pohřbil do země a proč si svůj zlatý poklad později nevyzvedl, se ale už zřejmě nikdy nedozvíme.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu