válkaČeskoslovenskoobjevy

Kdo vlastně rozhodl, že být tlustý je špatně?

Kdo vlastně rozhodl, že být tlustý je špatně?
Zdroj: sciencealert.com
+ 10 fotek+ 11 fotek

Dnešní kult krásy si libuje ve štíhlých až vychrtlých tělech, kde se ale toto přesvědčení vzalo? A kdo vůbec rozhodl, že být tlustý je špatně? Vždyť v minulosti bylo vše jinak…

Tomáš Chalupa 5. února 2019

„Není nic lepšího, než se cítit hubená,“ prohlásila svého času modelka Kate Moss. Jenže z hlediska evoluce nemá tak docela pravdu. Vlastně je její postoj docela směšný.

Mossová a vlastně i celá západní civilizace, kde kult štíhlosti vznikl, se totiž nemusí starat, kde vezme své další jídlo, ani jestli třeba nebude neúroda nebo tuhá zima, kdy bude hladovět. Nic takového moderní západní člověk nezná, a proto se může oddávat ideálu vyhublé krásy.

Výzkum mezi 11 různými kulturami ukázal, že velmi rychle proběhla celosvětová stigmatizace tloušťky. V takové Tanzanii nebo Portoriku bylo ještě v 90. letech bráno jako správné být pořádně oplácaný. O deset let později i tam dorazil kult hubených lidí. Tloušťka bývala symbolem bohatství, krásy a plodnosti, zatímco dnes je to přesný opak.

Jak ukázal výzkum, zásadní roli v tomto procesu hrála západní média, která šířila nový trend do nejzapadlejších oblastí planety. Krása a její pojetí se staly univerzálními pro většinu kultur a s tím souvisí i dnešní pohled na nadváhu. Nese to své neblahé důsledky v psychice mladých lidí, nakonec vyúsťují v poruchy přijmu potravy – anorexii, bulimii a další zdravotní problémy s tím spojené.

Paleontologické nálezy ukazují, že v dávných dějinách byl pohled na obezitu nebo nadváhu zcela jiný. Naše dobře známá Věstonická Venuše by dnes byla brána za odpudivou obézní ženu, ale ve své době to byl ideál krásy. Podobné venuše byly ale nalezeny po celé Evropě, takže v dávných dobách byl globální pohled na krásu zcela opačný, než je tomu dnes. Zatímco dnes krásu určují média, tehdy lidé hodnotili, jak je kdo schopen přežít zimu, jak se dokáže uživit a jak bohatý je jeho stůl. Kdo byl tlustý, ten si zkrátka žil dobře a byl považován za krásného. A netýká se to jen žen, v Guatemale byly nalezeny podobné sošky, které takto zobrazovaly zase muže.

Samozřejmě nelze tvrdit, že obezita je dnes něco pozitivního a je zřejmé, že má své neblahé zdravotní důsledky, na druhou stranu je špatné podobné lidi stigmatizovat nebo jakkoliv vyčleňovat ze společnosti. Krása je pojem relativní, kánon krásy určují média, která ale následně nenesou zodpovědnost za šíření tohoto pohledu na krásu. Uchovejme si zdravý rozum a berme každého člověka jako rovnocenného. Historie se může kdykoliv opakovat a pohled na krásu se může časem změnit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu