Za vlnu veder v Argentině může Evropská unie a Spojené státy

Za vlnu veder v Argentině může Evropská unie a Spojené státy | zdroj: messagetoeagle.com


Kdo může za extrémní vlny veder v Argentině? Vědci našli viníky

TÉMATA: globální oteplování | teorie |

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 11. 2017 | 12:30

Že za změny klimatu může člověk, to už se prokazatelně ví. Ale které země přesně jsou za tento neblahý trend nejvíce zodpovědné? I na tuto otázku už našli vědci odpověď.

Vědci z univerzity v Oxfordu společně se svými kolegy z institutu CICERO v Oslu se vydali po stopách těch, kteří mohou nejvíce za globální oteplování, jež stále více sužuje naší planetu. Vědci zkoumali především vlnu extrémních veder, která zasáhla před třemi lety Argentinu. Nešlo tehdy o nějaké vyšší teploty, ale o skutečně extrémní a dlouho trvající vedra, na která místní obyvatelé nebyli naprosto zvyklí. Bylo dosaženo množství absolutních teplotních rekordů, které měly za následek smrt mnoha lidí a také časté výpadky elektřiny. Zapnuté klimatizace v domácnostech zkrátka totálně přetížily elektrickou síť v Buenos Aires.

Vědci přišli na to, kde hledat viníky těchto smrtících vln veder. „Zjistili jsme, že je vědecky možné kvantifikovat historické odpovědnosti konkrétních zemí za tyto extrémní události,“ říká Friedrike Ottová z Univerzity v Oxfordu. Výzkum by měl otevřít debatu na téma „klimatické spravedlnosti“, což je nezvyklý pojem, který ale stále více přichází na přetřes. Některé země způsobují klimatické změny, zatímco jiné země následně silně pociťují tyto změny v podobě veder. Výsledek asi nikoho nepřekvapí. Hlavními viníky jsou Spojené státy americké a Evropská unie. Výzkum zahrnul všechny emise vypuštěné do ovzduší od roku 1850 a tyto dvě země mají na jejich množství zdaleka největší podíl.

Mnoho aktivistů se domnívá, že by rozvinuté země měly nějakým způsobem kompenzovat tyto změny, jejichž jsou sami původci. A stejně tak by měly být první ve snaze tyto změny zastavit. Jenže tato vize je prozatím v nedohlednu. I Pařížská dohoda o změně klimatu, která byla v tomto směru nejnadějnějším pokusem, má v současnosti nejistou budoucnost poté, co od jejího dodržování ustoupily Spojené státy americké. I nadále tak zřejmě bude platit, že bohaté rozvinuté země znečišťují ovzduší a způsobují oteplování, kterým jsou nejvíce postiženy chudé rozvojové země. Klimatická spravedlnost zatím nastolena nebyla. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 11. 2017 | 12:30

Zavří­t reklamu