válkaČeskoslovenskoobjevy

Kdo je pohřben uvnitř záhadné hrobky na dně Galilejského jezera?

Kdo je pohřben uvnitř záhadné hrobky na dně Galilejského jezera?

V roce 2003 zachytily sonary 15 metrů pod hladinou Galilejského jezera v Izraeli odraz neobvyklého kamenného útvaru. Od té doby se rozjel výzkum, který odhalil, že jde o podivuhodnou stavbu starou tisíce let.

Tomáš Chalupa 30. října 2014

Potápěči se k 70 metrů dlouhému a 10 metrů vysokému útvaru ponořili až o mnoho let později. Zjistili, že jde o stavbu postavenou z bazaltových kvádrů dlouhých i jeden metr. Váha stavby se odhaduje na 60 000 tun, ale co vědce zarazilo nejvíc, bylo její stáří. Vědci se shodli na odhadu, že jde o stavbu z období 3000 let před naším letopočtem.

Nákres hrobky

Nákres hrobky

Například dr. Yzak Patz Z Ben Gurionovy Univerzity datuje stavbu do doby bronzové. „Nejlogičtější možnost je, že byla postavena někdy ve třetím tisíciletí před Kristem. Do tohoto období jsou datovány také ostatní megalitické stavby.“

Jeden z mála záběrů přímo z místa

Jeden z mála záběrů přímo z místa

Že jde o megalitickou stavbu, bylo zřejmé poměrně záhy, nicméně až nyní, po důkladném zkoumání, mají vědci jasno o jejím účelu. Podle všeho šlo o obrovskou hrobku některého panovníka. Za jaké říše ovšem? V tom odborníci úplně jasno nemají, ale zatím se kloní k názoru, že jde o stavbu patřící k říší Beth Yerah, což znamená Měsíční dům. „Šlo o největší, nejmocnější a nejlépe opevněné město v oblasti.“

Další památky z říše Beth Yerah zkoumají archeologové

Další památky z říše Beth Yerah zkoumají archeologové

Na výzkumníky ale čeká ještě mnoho práce a nezodpovězených otázek. Jak byla stavba vlastně postavena a kdo v ní leží? Všechny otázky prý odhalí jedině rozebrání stavby a průzkum vnitřku potápěči. Nezbývá, než si počkat, zda se ambiciózní a nesmírně drahý projekt stane realitou.

Další články

Zavří­t reklamu