válkaČeskoslovenskoobjevy

Kde začal život na Zemi? Odpověď můžou skrývat impaktní krátery

Kde začal život na Zemi? Odpověď můžou skrývat impaktní krátery
Zdroj: Wikimedia Commons

Kde odstartoval život na planetě Zemi? Cenné informace mohou vědě přinést místa, která byla v této záležitosti dosud přehlížena - impaktní krátery.

Simona Knotkova 16. dubna 2021

Pojmem impaktní kráter označujeme prohlubeň, která vznikla po dopadu kosmického tělesa na zemský povrch. Na Zemi jich najdete několik včetně největšího Vredefortu v Jihoafrické republice, jehož průměr dosahuje téměř 300 kilometrů. Podle ředitele Ústavu pro výzkum Země a vesmíru na Western University v kanadském Londýně Gordona Osinskiho by právě tato místa mohla skrývat cenné informace o původu života na naší planetě. Vědcům by mohla také pomoci ve zkoumání mimozemského života.

Thumbnail # UFO, nebo vulkán? Vědci se pokoušejí objasnit, jak vznikl záhadný Patomský kráter
Mohlo by Vás zajímat:

UFO, nebo vulkán? Vědci se pokoušejí objasnit, jak vznikl záhadný Patomský kráter

„Existuje spousta hypotéz o tom, kde život na Zemi začal a kde bychom měli hledat život na Marsu, ale ve skutečnosti přehlížíme hlavní geologickou sílu a klíčové prostředí pro pochopení původu života, a to jsou místa dopadu meteoritů a z nich vznikajících kráterů. Pokud někoho požádáte, aby si představil, co se stane, když kilometrové kusy kamenů zasáhnou Zemi, obvykle jsou to destruktivní představy. Lidé si s tím spojují události, jako bylo vyhynutí dinosaurů. Naše myšlenka je taková: Ano, dopad byl zpočátku destruktivní, ale také přinesl stavební kameny pro život a vytvořil nová přirozená prostředí. Impaktní krátery v podstatě stvořily oázu života,“ sdělil Osinski.

Thumbnail # Nejstarší meteorit z neznámého mimozemského zdroje má velmi neobvyklé složení
Mohlo by Vás zajímat:

Nejstarší meteorit z neznámého mimozemského zdroje má velmi neobvyklé složení

Bádání podle něj bohužel komplikuje skutečnost, že kvůli nesmírnému časovému úseku už není možné získat přesná data. „Při otázce původu života na Zemi bych rozhodně vsadil na krátery. Pravda je ale taková, že se to nikdy nedozvíme. Kvůli miliardám let eroze, deskové tektoniky a vulkanismu jsme bohužel ztratili obrovskou většinu starodávných záznamů o horninách na Zemi. Z toho důvodu nikdy nezjistíme, kde nebo kdy přesně život na Zemi začal.“

I přesto je názoru, že právě impaktní krátery by v budoucnu měly být podrobeny detailnímu průzkumu. To se týká i prohlubní na Marsu. „Právě tam bychom měli začít se zkoumáním role kráterů v původu života,“ uzavírá planetární vědec.

Další články

Zavří­t reklamu