válkaČeskoslovenskoobjevy

Kde skončilo tělo popraveného generála Heliodora Píky?

Kde skončilo tělo popraveného generála Heliodora Píky?
Zdroj: VÚA-VHA

Po vykonstruovaném procesu byl v roce 1949 komunisty popraven generál Heliodor Píka. Jeho tělo pak nechali převézt do plzeňského anatomického ústavu za účelem vědeckého zkoumání. Na pravou nohu někdo napsal H. Píka. Tato nedbalost přivedla na skvělý nápad anatoma Jaroslava Kose. Tělo popraveného generála Píky schoval před komunisty do kádě s konzervačními tekutinami a čekal, až ho bude moci vydat rodině. Zbabělost a strach jeho kolegy ale vše zařídila jinak!

Václav Pokorný 27. února 2018

Tělo válečného hrdiny generála Heliodora Píky nemělo být příbuzným nikdy vydáno. Po popravě bylo převezeno do anatomického ústavu v Plzni. „Na úmrtním listě bylo napsáno k vědeckým účelům a k výuce studentů,“ vzpomíná profesor Jaroslav Kos z anatomického ústavu v Plzni.

Nikdo nevěděl o čí ostatky se jedná, ale na pravou nohu někdo napsal H. Píka. Toto zjištění přivedlo Jaroslava Kose na nápad, jak ostatky válečného hrdiny skrýt před vědou a komunistickým režimem. Nabalzamované tělo ukryl do uzavřeného kontejneru plného konzervačních tekutin v suterénu ústavu. „Věřil jsem, že komunistický režim padne. Jeho tělo jsem chtěl uchovat netknuté, aby ho mohli jeho příbuzní někdy pohřbít,“ vzpomíná pan Kos.

V září začal první semestr akademického roku 1949/1950 a s ním i anatomická cvičení. O měsíc později už se obtížně určitelné lidské ostatky po pitvách mohly odvézt do krematoria. „K jedné rakvi jsem pak přidal úmrtní list Heliodora Píky,“ líčí Kos.

Komunistický generál Bedřich Reicin organizoval politický proces a spolu se svým podřízeným Karlem Vašem poslal Píku na šibenici. Píka byl popraven 21. června 1949.

Komunistický generál Bedřich Reicin organizoval politický proces a spolu se svým podřízeným Karlem Vašem poslal Píku na šibenici. Píka byl popraven 21. června 1949.

V době Pražského jara roku 1968 vyhledal profesora Kose Karel Melichar ze Svazu protifašistických bojovníků a zeptal se ho, jestli neví, kam se podělo tělo Heliodora Píky. „Sdělil jsem mu, že leží prakticky neporušené v ústavu ve sklepě,“ říká profesor. Když ale ke kádi přišli a odklopili víko, tělo generála Píky bylo pryč. A nebylo ani nikde jinde v ústavu. Nikdo netušil, kam zmizelo. Začali po něm pátrat a asistent profesora Kosa doktor Heřt zjistil šokující věc.

V roce 1956 byl Jaroslav Kos na stáži v Kodani. Tehdejší aspirant na asistentské místo, student medicíny a zapálený komunista Václav Novák dostal za úkol uklidit macerační místnosti. Zde narazil na tělo Heliodora Píky, a když podle cedulky zjistil, o koho jde, nechal ho pod cizím jménem odvézt do krematoria a spálit. Když se Kos po dvou letech vrátil z Kodaně, Novák mu neřekl ani slovo.

V roce 1969 se syn Heliodora Píky Milan dozvěděl, co se dělo s tělem jeho otce, a navštívil doktora Václava Nováka, který v té době pracoval na chirurgickém oddělení fakultní nemocnice v Plzni. Od něj dostal jména sedmi osob, které nechal v roce 1956 odvézt ke kremaci. „Popel mého otce skončil podle všeho v jedné z uren nebo byl vysypán na rozptylové loučce plzeňského hřbitova. Bohužel nikdy nezjistím, kde vlastně leží,“ poznamenal s neskrývaným smutkem Milan Píka, který strávil léta v komunistickém vězení. Podle Novákových slov tělo generála Píky znamenalo pro zaměstnance ústavu nebezpečí a všichni si proto oddychli, když je dal pohřbít.

Je dnes nepochopitelné, že mrtvé tělo válečného hrdiny, uzavřeného v suterénu ústavu v kontejneru plném konzervačních tekutin, nahánělo některým lidem takový strach, že dali jeho ostatky odstranit.

Další články

Zavří­t reklamu