Letecká zobrazovací technologie umožnila vědcům uvidět členitý reliéf Gamburcevova pohoří, skrytého zcela pod ledovým příkrovem. Michael Studinger

Letecká zobrazovací technologie umožnila vědcům uvidět členitý reliéf Gamburcevova pohoří, skrytého zcela pod ledovým příkrovem. Michael Studinger | zdroj: livescience.com/foto: Foto: Michael Studinger


Kde se vzalo uprostřed starého kontinentu tak mladě vypadající pohoří?

TÉMATA: divy přírody | planeta | hory | antarktida

user-avatar

Tyrion

31. 01. 2016 | 11:00

Tajemství, jak vypadat mladě i po milionu letech, ukryla Země hluboko pod led. Když pod něj vědci pronikli, zjistili, že pramenem mládí planety je mrznoucí voda. Ta totiž utváří silný ledový plášť pokrývající masivní Gamburcevovo pohoří, kam dosud nevstoupila lidská noha.

Hluboko v antarktickém vnitrozemí se ukrývají hory, které není vidět, a skály, na něž nelze stoupnout – takzvané Pohoří duchů. V 50. letech minulého století je objevil sovětský tým, který zde prováděl seizmická měření. Pojmenoval je po ruském geofyzikovi Grigoriji A. Gamburcevovi (1903- 1955).

Přítomnost obrovského horského masivu vědce tehdy zaskočila. Čekali, že bude podklad Antarktidy poměrně rovný. Nešlo jim do hlavy, kde se vzalo uprostřed Antarktidy tak masivní pohoří, které si svými rozměry nezadá s evropskými Alpami. Táhne se zhruba 1200 kilometrů a nejvyšší bod dosahuje 3400 metrů. Ke všemu ještě hory vypadají tak svěže a mladě.

Gamburcevovo pohoří je situované 630 km na východ od jižního pólu, v centrální části kontinentu, v oblasti zvané Dome A, která je nejchladnějším místem na světě.

Až průzkum v letech 2008-2009 přinesl rozluštění této hádanky. Díky ledem pronikajícímu radaru badatelé odhalili síť podledovcových jezer a řek tekoucích hlubokými, dlouhými horskými údolími. Právě ty jsou zdrojem ledového příkrovu, který chrání zdejší hory před erozí. „Domníváme se, že se zde zastavila eroze, jakmile se vrstva ledu stala dostatečně silnou,“ uvedl pro Livescience Timothy Creyts z Kolumbijské univerzity.Radarové snímky odhalily zmrzlou vodu na vysokých hřebenech Gamburcevových hor

Navzdory zákonům gravitace zde voda teče směrem nahoru. Je to dáno tlakem překypujícího ledu. Radarový průzkum ovšem ukázal, že ve vyšších polohách hřebenů, kde teploty klesají, tahle voda zamrzá. Je to hlavně proto, že ledový příkrov je zde slabší, takže jím může pronikat chladnější teplota z povrchu. Nicméně i tak je vrstva ledu dostatečně silná na to, aby ochránila skály před zvětráváním.

3D-zobrazení Gamburcevova pohoří

Zatímco my lidé vyhlazováním své pleti vypadáme mladší, než kolik je nám let, eroze změkčující skalnatý povrch naopak způsobuje, že hory vypadají starší. Bez kapalné vody mezi ledem a podložím však ledovce erodují velmi pomalu a zachovávají si tak své ostře řezané rysy. „Ledový příkrov funguje jako krém proti stárnutí,“ vysvětlil Timothy Creyts. „To vyvolává sérii termodynamických procesů, které téměř dokonale chrání Gamburcevovo pohoří od chvíle, co se led rozprostřel po kontinentu,“ dodal. Podobné mechanismy mohly sehrát svou roli také v Torngatských horách v Kanadě nebo na Skandinávském pohoří, které se táhne napříč Norskem, Švédskem a Finskem.Led chrání hory před erozí.

Vrstva ledu pokryla Antarktidu před 34 miliony lety a od té doby se zmenšila. Hřebeny Gamburcevova pohoří se zdají být důležitým rezervoárem ledu pro celou Antarktidu. Ten totiž chrání ledovce i během klimatických změn. 

Jak vzniklo Gamburcevovo pohoří
Příběh začal před více než miliardou let. Tehdy se pevninské útvary spojily v jednotný celek a nárazem vznikly hory a podkladová lůžka usazená v zemi. Během následujících stovek miliónů let ale štíty hor postupně erodovaly, až se zachovaly jen jejich "základy". 
Zhruba před 250 až 100 milióny let se začala zemská kůra rozpadat v sérii trhlin, které zatlačily na zemský podklad. Země se tak v dané oblasti opět vytáhla směrem vzhůru a pohoří se obnovilo. K dalšímu vyzvednutí došlo, když hluboká údolí vyplnily řeky a ledovce. 
A právě tyto ledovce podle vědců napsaly závěrečnou kapitolu prazvláštního horského masivu, když se před asi 35 milióny let rozprostřely a zformovaly ledový příkrov východní Antarktidy. Gamburcevovo pohoří uvěznily pod masou ledu. Jinými slovy původní Gamburcevovo pohoří zcela zerodovalo, aby jako bájný Fénix opět povstalo.

user-avatar

Tyrion

31. 01. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu