válkaČeskoslovenskoobjevy

Kde se vzala v Koreji tahle nezvykle protáhlá lebka? Vědci vyloučili umělou deformaci

Kde se vzala v Koreji tahle nezvykle protáhlá lebka? Vědci vyloučili umělou deformaci
Zdroj: mysteriousuniverse.org
+ 1 fotka+ 2 fotky

Jihokorejští archeologové oznámili, že objevili protáhlou lebku ženy, která žila před tisícem až dvěma tisíci lety. Zjistili, že tento neobvyklý tvar nebyl způsoben umělou deformací lebky, ale zřejmě se vyvinul přirozeným způsobem. Ukázalo se rovněž, že potomci této ženy z kultury zvané Silla dodnes žijí ve východní Asii.

Irena Gruberová 29. června 2016

“Tento objev je neobvyklý v mnoha ohledech,” zdůraznil bioantropolog Dong Hoon Shin z Národní univerzity v Soulu. Jen velmi zřídka se totiž podaří najít zachovalé kostry příslušníků království Silla, které se na korejském poloostrově rozkládalo mezi lety 57 př. n.l. až po rok 935. Ostatky ženy, která zemřela ve svých třiceti letech, jsou v tomto případě vzácnou výjimkou.

Úlomky kostí nalezených v hrobě ženy z kultury Silla v Jižní Koreji.

Úlomky kostí nalezených v hrobě ženy z kultury Silla v Jižní Koreji.

Když archeologové poskládali z fragmentů nalezených kostí celou lebku, šokovala je svým tvarem. Její šířka činila méně než 75 procent délky lebky, což značí, že je delší a užší než běžné lebky dnešních krátkolebých lidí. Vědci nejprve předpokládali, že jde o další případ umělé lebeční deformace, které se dosahuje svazováním hlaviček novorozenců. Jenže při bližším zkoumání tuto možnost vyloučili. Lebka ženy totiž postrádá typické ploché kosti v přední části lebky, které se utváří následkem stálého tlaku na lebku. “Lebka nevykazuje změny tvaru dané lebeční deformací. Z toho důvodu si myslíme, že její hlava by mohla být normální variací v haploskupině,” říká Dong Hoon Shin.

Rekonstrukce tváře ženy

Rekonstrukce tváře ženy

Vzorky odebrané mitochondriální DNA pak na ženu prozradily, že nejedla maso, což bylo v souladu se striktním učením buddhismu v tehdejší době. Patřila do haploskupiny F1b1a, která se ve vzácných případech vyskytuje i dnes ve východní Asii. Analýza DNA však nic neřekla o tom, proč měla tato žena protáhlou lebku a zda podobné rysy vykazovali i její potomci.

Další články

Zavří­t reklamu