válkaČeskoslovenskoobjevy

Kde se vzal název Google? Je to číslo a vymyslel ho devítiletý kluk

Kde se vzal název Google? Je to číslo a vymyslel ho devítiletý kluk
Zdroj: Wikimedia Commons

Název Google je pro některé synonymem inovativních technologií a pokroku, pro jiné je to jméno obří megakorporace šmírující naše životy. Kde se ale vůbec vzal název Google? Je to slovo, které znamená největší známé číslo na světě a vymyslel ho devítiletý synovec jednoho matematika.

Tomáš Chalupa 20. srpna 2021

Google je největší technologická společnost světa i lidské historie. Kdyby byl Google státem, pak by to byla 70. nejbohatší země světa. Její dopad na každodenní lidský život je tak velký, že vzniklo dokonce slovo „vygooglit“ jako synonymum pro používání jednoho produktu této společnosti. Přitom Google Chrome není jediným internetovým prohlížečem na trhu. Slovo „explorovat“ nebo „mozzilovat“ se nikdy neobjevilo a už ani neobjeví. Konkurence prostě byla poražena, minimálně co do lexikální roviny.

Podívejme se ale do roku 1998, kdy Larry Page a Sergey Brin společnost zakládali. Hledali pro svou společnost jméno. Google je špatně napsané slovo googol. To v angličtině znamená číslo se sto nulami na konci. To je obrovské číslo, které si těžko lze představit. Spočítejte například všechny atomy ve vesmíru, nedostanete se ke googolu. Na druhou stranu ve hře šachy je ještě více možných tahů a kombinací (číslo se 120 nulami).

Milton Sirotta, devítiletý synovec amerického matematika Edewarda Kasnera je oním člověkem, který toto velmi podivné slovo vymyslel. Kasner se ho zeptal, jak by se podle něj mělo jmenovat číslo s tak ohromným počtem nul. Ten řekl právě slovo „googol“, což vysvětlil vzápětí jako „jedničku, a pak píšete tolik nul, dokud se neunavíte“.

Když Larry Page vymýšlel s kolegy jméno pro svou firmu, někdo právě navrh Googol. Šílený matematický koncept a nepředstavitelně velké číslo, to je přesně ten název, který se hodil k hi-tech firmě. Jenže když pak Sean Anderson hledal, zda je doména volná, omylem napsal místo googol slovo google. Pageovi se ale špatně napsaný název nakonec zalíbil víc ,a tak vznikla společnost Google Inc. Je to rozhodně lepší název než Back Rub, což byl název, který vymyslel sám Page v dobách, kdy byl ještě student.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu