válkaČeskoslovenskoobjevy

Kde se vzal Molotovův koktejl? Vymysleli ho Finové

Kde se vzal Molotovův koktejl? Vymysleli ho Finové
Zdroj: thevintagenews.com

Molotovův koktejl je primitivní zbraň, vlastně jen láhev naplněná hořlavinou, kterou stačí zapálit a hodit na nepřátelský tank nebo budovu. Jednoduchá, levná, přesto velmi účinná. Ale kde se vzala a proč je pojmenována po Molotovovi?

Tomáš Chalupa 5. dubna 2017

Vznik Molotovova koktejlu se datuje do tzv. Zimní války, tedy konfliktu mezi Sovětským svazem a Finskem, který se odehrál v rámci druhé světové války. Obrovská masa Rudé armády překročila hranice a vtrhla proti početně slabým Finům. Jednou z hlavních zbraní byly právě podomácku vyrobené zápalné bomby, kterými se místní lidé mohli bránit v hustých lesích před postupujícími ruskými tanky. Sami Sověti přitom silně manipulovali s informacemi a snažili se veřejnost doma i ve světě přesvědčit, že ve skutečnosti nevedou s Finskem žádnou válku. Zpočátku proto sovětský ministr zahraničí Vjačeslav Molotov prohlásil v rádiovém vysílání, že Rusové nebombardují z letadel Finsko, ale že pouze shazují humanitární pomoc v podobě barelů s jídlem.

Vjačeslav Molotov podepisuje smlouvu s Německem, známý pakt Molotov-Ribbentrop

Vjačeslav Molotov podepisuje smlouvu s Německem, známý pakt Molotov-Ribbentrop

Finové tak začali ruským bombám přezdívat Molotovovy koše s jídlem. A odtud už byl jen kousek k úvaze, že k jídlu patří i pití. Molotovův koktejl měla být finská odpověď na humanitární shazování jídla. Finové znázorňovali v malbách svého nepřítele právě jako Molotova servírujícího na podnose chléb. Samotný vynález zápalné bomby nebyl nový, podobné bomby byly použity už za Španělské občanské války. Finové ale jejich použití dovedli k dokonalosti a způsobovali Rusům těžké ztráty.

Finský voják vybavený Molotovovým koktejlem

Finský voják vybavený Molotovovým koktejlem

Molotovovy koktejly málem dokázaly zastavit celou sovětskou armádu. Pro svoji efektivitu a poměr cena-výkon jsou k vidění i v moderních konfliktech a střetech demonstrantů s policií. Doposud totiž nikdo nic levnějšího a účinnějšího nevymyslel. Jednoduchá zbraň za pár korun dokáže zlikvidovat moderní tank nebo třeba zapálit kordon policistů. I pro moderní policejní sbory a jednotky představuje tato primitivní zbraň nebezpečnou hrozbu.

Molotovův koktejl jako street art

Molotovův koktejl jako street art

Související články

Další články

Zavří­t reklamu