Přestože to není úplně patrné, objekt v kroužku je 1994JR1, to za ním jsou vzdálené hvězdy. Je to nejvzdálenější objekt naší soustavy, který se podařilo vyfotit

Přestože to není úplně patrné, objekt v kroužku je 1994JR1, to za ním jsou vzdálené hvězdy. Je to nejvzdálenější objekt naší soustavy, který se podařilo vyfotit | zdroj: dailymail.co.uk


Planetární sonda nasnímala nejvzdálenější těleso naší sluneční soustavy

TÉMATA: vesmír | tělesa | komety | planety | sondy

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 12. 2015 | 13:00

NASA zveřejnila snímek objektu 1994JR1, který leží v takzvaném Kuiperově pásu. Tedy až za planetou Pluto a v podstatě na samém okraji naší sluneční soustavy. NASA chce ukázat, jak daleko už díky sondám vidí.

1994JR1 je stopadesátikolometrový kus skály nacházející se kdesi v Kuiperově pásu. Snímek pořídila sonda New Horizons, která prolétává kolem Pluta. Právě do Kuiperova pásu ji chtějí nasměrovat lidé z řídícího centra. Sonda by se dostala až k nejvzdálenějším místům naší Sluneční soustavy. Vědci vědí, že v Kuiperově pásu je množství malých planetek a objektů, které mají podivné fyzikální vlastnosti. Rotují nezvyklou rychlostí, mají zápornou gravitaci nebo létají po zvláštních oběžných drahách. Kuiperův pás proto astronomy mimořádně zajímá. New Horizons tak začala snímat právě tuto oblast a 1994JR1 je zatím nejvzdálenějším tělesem, které se podařilo nasnímat. 

1994JR1 leží 5,3 miliard kilometrů od Slunce, ale "pouhých" 280 milionů kilometrů od sondy New Horizons. Sonda tak má všechny předpoklady, aby mohla pořizovat další snímky Kuiperova pásu. Pokud se k pásu vydá, první těleso, které potká, bude MU69. Stane se tak v roce 2019. Tohle těleso leží 1,6 miliard kilometrů za planetou Pluto. Než se k němu New Horizons vypraví, bude vědce nadále zásobovat snímky nejen Kuiperova pásu, ale především Pluta. Jeho snímky vyvolaly velké nadšení u odborníků i veřejnosti. Pro NASA a astronomy je to obrovskou studnicí nových informací, protože doposud jsme toho o této nejvzdálenější planetě naší soustavy věděli jen velmi málo. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 12. 2015 | 13:00

Zavří­t reklamu