válkaČeskoslovenskoobjevy

Kde jsou všichni mimozemšťané, ptá se lidstvo už desítky let

Kde jsou všichni mimozemšťané, ptá se lidstvo už desítky let
Zdroj: iflscience.com

Známý Fermiho paradox nedá spát vědcům od roku 1950. U oběda se tehdy zeptal Enrico Fermi svých kolegů, proč ještě nedošlo ke kontaktu s mimozemšťany, když je jich zřejmě plný vesmír. Proč s námi nekomunikují? Proč je nevidíme? Kde všichni jsou?

Tomáš Chalupa 21. ledna 2019

Vše vychází z premisy, že život je ve vesmíru stejně běžný jako třeba na rozkvetlé louce. A to samozřejmě platí i pro život inteligentní. V nekonečném počtu hvězdných systémů musí existovat ohromné množství obyvatelných planet, kde vznikl život a rozvinul se do podoby vyspělých civilizací. Ty podobně jako my pronikají do vesmíru, vysílají sondy, rakety, signály. Vesmír by měl být životem kypící místo, kde není problém takříkajíc narazit na souseda. Jenže náš vesmír je zatím zcela pustý a neviděli jsme z toho kypícího kvasu vůbec nic. Proto ta Fermiho otázka má větší hloubku, než se na první pohled zdá. Pleteme se v našem východisku, nebo jaká je příčina současného stavu?

První možnost je, že chyba je na „našem přijímači“, tedy že zatím nemáme technologie potřebné k tomu, abychom komunikaci zachytili a dekódovali, možná ji zachytáváme a nejsme ani schopni poznat, že s námi někdo komunikuje.

Druhá, stále populárnější hypotéza praví, že vyspělé civilizace tu nejsou navěky. Většina z nich dosáhne určité míry pokroku a pak zanikne sama. Zničí se válkami, ekologickými katastrofami, destrukcí svého životního prostředí nebo z jiných příčin. Podmínkou dlouhodobé existence civilizace totiž zřejmě je schopnost kolonizovat okolní planety, případně podnikat mezihvězdné lety. To první je velmi obtížné, jak se přesvědčujeme i my zde, to druhé se zdá být téměř nemožné. Tedy zatím. Ale každopádně jsou to milníky, které zdaleka není lehké překročit, a možná civilizace zanikají mnohem dříve, než se jim podaří ovládnout mezihvězdné lety.

Se zajímavou hypotézou přišel svého času slavný ruský vědec Konstantin Ciolkovskij. Ten se domníval, že ostatní vyspělé civilizace o nás vědí a pozorují nás svými vyspělými přístroji, ale záměrně do naší existence nijak nezasahují. Je to trochu jako koncept zoo, tedy pouze pozorovat, studovat, ale nechat žít. V tomto případě navíc nikoliv za mřížemi, ale zcela volně. Je to velmi humanistický pohled na vesmír, který počítá s tím, že jiné než vědecké a vysoce ušlechtilé záměry vysoce vyspělé civilizace mít nemohou.

Teorií je celá řada. Samozřejmě je mnoho těch, kteří se domnívají, že Fermiho paradox je dávno vyřešen. Vlády tajně s mimozemšťany komunikují, koráby mimozemšťanů zde přistávají a jsou ukryty v tajných zařízeních, jako je slavná Oblast 51. Tyto úvahy sice patří spíše do světa konspiračních teorií, ale v jejich základu je poměrně zajímavá otázka. Pokud by se nějaká vláda dozvěděla o existenci mimozemšťanů nebo s nimi dokonce navázala kontakt, opravdu by to jen tak sdělila lidem? Důsledky by mohly být nepředvídatelné, navíc by do dění rychle zasáhly další státy, což většinou vlády nerady vidí.

Zkrátka Fermiho paradox je zdánlivě banální otázka skoro na úrovni malého dítěte, ale odpovědi jsou velmi složité a obsahují mnoho dalších podotázek. Vše zatím dále čeká na rozluštění.

Další články

Zavří­t reklamu