válkaČeskoslovenskoobjevy

Kde jsou nejlepší ženy a kde se kvůli štěkotu nedá spát? Američtí tuláci se dorozumívali systémem symbolů

Kde jsou nejlepší ženy a kde se kvůli štěkotu nedá spát? Američtí tuláci se dorozumívali systémem symbolů
Zdroj: Wikimedia Commons

Anglickým výrazem hobo se od konce 19. století označovali tuláci v severozápadní části USA, kteří kvůli práci putovali z místa na místo. Na rozdíl od trampů, kteří pracovali jen z donucení, a pobudů (anglicky bums), kteří nepracovali vůbec, se v podstatě jednalo o migrující dělníky. Jejich život se soustřeďoval kolem železnice, po které načerno cestovali v nákladních vlacích. Přespávali v opuštěných vozech nebo na vzpínadlech.

Simona Knotkova 15. října 2020

Kolem přesného původu hobos panují nejasnosti. Jízdu načerno nákladními vlaky si v 60. letech 19. století oblíbili už veteráni vracející se domů z americké občanské války. Pro mnoho dalších mužů to byl poté způsob, jak se za prací dostat na Divoký západ. Podle studie profesora Layala Shafeea se počet tuláků v roce 1906 pohyboval kolem 500 tisíc, což bylo asi 0,6 % tehdejší americké populace. O pět let později se dle jeho výpočtů toto číslo zvýšilo na 700 tisíc. Boom migračních pracovníků zaznamenala velká hospodářská krize ve 30. letech, kdy bylo mnoho mužů nuceno opouštět své domovy a cestovat za prací do jiných končin.

Thumbnail # Navzdory komunistům trampové založili v údolí říčky Šembery Spojené osady
Mohlo by Vás zajímat:

Navzdory komunistům trampové založili v údolí říčky Šembery Spojené osady

Ač kočovný a nezávislý život hobos může nejednomu dnešnímu člověku znít romanticky, skýtal množství nebezpečí a nejistoty. Tuláci se mnohdy dostávali do konfliktu s hlídači vlaků, kteří byli pověstní svým násilím. Nebezpečné bylo i cestování samo o sobě. Britský básník a tramp W. H. Davies kupříkladu popsal, jak při naskakování do vlaku spadl pod kola a přišel o nohu. Černým pasažérům hrozilo, že zůstanou zaklínění mezi dvěma vozy nebo budou zasypáni při nakládání úložného prostoru.

Aby si hobos co nejvíce ulehčili své životy, vzájemně si pomáhali a dorozumívali se pomocí speciálních znaků a symbolů, které nového příchozího v lokaci informovaly o bezplatných doktorech, milých ženách, vzteklých psech nebo prázdných pozemcích. Existoval také etický kodex, podle něhož si hobos měli pokaždé hledat práci, pomáhat dětem na útěku, udržovat osobní hygienu nebo se například příliš moc neopíjet. Jedince žijící tímto stylem života byste v omezené míře našli i v dnešní době, ale kvůli rychlejším a modernějším vlakům už jen málokdo cestuje nákladními vozy.

Thumbnail # Slavný tulák Charlie měl českou milenku: Bral si ji k sobě do vily a platil tučnou apanáž
Mohlo by Vás zajímat:

Slavný tulák Charlie měl českou milenku: Bral si ji k sobě do vily a platil tučnou apanáž

Tulácký život se v minulosti stal oblíbeným námětem mnoha písní a filmů. Za všechny uveďme například skladbu „I Am Lonesome Hobo“ od Boba Dylana. Nejlegendárnějším tulákem známým z plátna je Charlie Chaplin.

Další články

Zavří­t reklamu