válkaČeskoslovenskoobjevy

Kde a kdy se vzala pergola? Historie pergol v kostce

Kde a kdy se vzala pergola? Historie pergol v kostce
Zdroj: Pxhere.com

Výraz pergola je dnes známý všem. Bez pergoly si často neumíme představit léto na zahradě, kdy nám poskytne stín. Pergoly ale nejsou výdobytkem moderní doby, byly tu už v dávných časech. Kde se vzala pergola?

Yvonne Pokorná 21. dubna 2020

Hliníkové pergoly, dřevěné pergoly nebo jiné. Kdo by je na své zahradě neuvítal? Vypadají skvěle, designově se přizpůsobí každému domu a navíc nám poskytnou ochranu před sluncem. Věděli jste ale, že pergolu znali už ve starověkém Římě?

Už staří Římané měli pergoly

První pergoly si stavěli staří Římané. Itálie totiž byla slavná svým vínem a jeho pěstováním už v těchto dobách. Mnoho domů, statků a usedlostí tak bylo obklopeno vinohrady. A k nim neodmyslitelně patří i pergoly. Římané je stavěli na příjezdových cestách ke svým usedlostem a statkům s vinohradem. Typicky se pak kolem pergoly vinuly popínavé rostliny nebo právě vinná réva.

Přesun do Orientu

Výrobním materiálem v těchto dobách bylo zejména dřevo. Cesta k moderním materiálům, jako je hliník, byla dlouhá. Z Říma se trend pergol přesunul i do Orientu. Podobně jako v Římě, i tady byly pergoly spíše okrasou než praktickým prvkem.

Středozemí zdobí pergoly

Od okrasného prvku se z pergol postupně stal prvek praktický. Jak v Římě a Orientu, tak i v Řecku měly své místo. Postupně si probojovaly své místo a zdobily nejen usedlosti, ale také městské zahrady a různé čtvrtě. Staly se rovněž nedílnou součástí zámeckých zahrad, kde kolem nich rostly růže, vistárie a jiné okrasné květiny.

Ze zámků do moderních domovů

Do běžných zahrad našich domácností se pergoly dostaly až v nedávné historii. V zámeckých zahradách se těšily velké oblibě a nebyly už jen pouhou ozdobou. Lidem sloužily pro odpočinek při dlouhých procházkách zahradou. Pergoly byly honosné a nemohl si je dovolit každý. Byly výsadou bohatých.

Dnes byste podobně honosné pergoly hledali opravdu jen na zámcích. Vystřídala je praktická architektura a moderní materiály. Ovšem našim bohatým předkům můžeme i poděkovat. Díky nim dnes máme pergoly v parcích, zahradách i v restauracích, kde kdysi sloužily jako prostor pro tanec nebo pro hudebníky.

Dnešní doba si žádá praktičnost

Moderní pergoly, jak je známe dnes, se nejčastěji vyrábějí z hliníku nebo v kombinaci se dřevem. Hliník je lehčí a mnohem odolnější. Díky těmto vlastnostem se zvyšuje i celková životnost pergoly. Navíc s ní máte mnohem méně starostí než s tou dřevěnou. Dnešní pergoly se nejčastěji staví přímo u domu a tvoří tak jeho součást. Samostatně stojící v zahradě už nejsou tolik rozšířené. A když je zkombinujete se stínicí technikou, vytvoříte z pergoly i takovou malou zimní zahradu.

Další články

Zavří­t reklamu