válkaČeskoslovenskoobjevy

KBG84: nová japonská dívčí kapela má průměrný věk 84

Novými popovými idoly Japonska se stala skupina zpívajících a tančících seniorek, které si říkají KBG84, což je přesmyčka jiné populární (a o dvě generace mladší) dívčí skupiny AKB48. Číslice 84 v názvu skupiny značí průměrný věk jejích členek, přičemž té nejstarší je už 97!

Jan Kyzlink 25. září 2015

Nová skupina, založená na odlehlém ostrově Kohama na Okinawě, se v Japonsku nyní těší nesmírné popularitě – tak veliké, že samotné seniorky úspěch zaskočil. Už s prvním vydaným singlem se dostaly na vrchol hitparád, nedávno podepsaly nahrávací smlouvu a vyprodaly turné po Japonsku.

„Když jsem se doslechla, že nás nazývají idoly, tak jsem si myslela, že idolem je někdo, kdo žije dlouhý život a stojí již před nebeskou branou,“ svěřila se dvaadevadesátiletá popová diva Tomi Menaka, oděná do pruhovaného kimona, s červeným šátkem kolem hlavy. „Ale v Tokiu mně vysvětlili, že jde o baviče, což mě uklidnilo,“ dodala Menaka, která je frontmankou skupiny. Normálně se belhá shrbená o holi, ale když vyleze na jeviště, odhodí hůl jak rocková královna a s nevázanou radostí se roztančí do zvuků tradiční okinawanské smyčcové hudby v popové úpravě.

„Nikdy jsem nebyla tak šťastná, jako když vystupuju na jevišti,“ usmívá se Menaka a zlatý zub se jí zaleskne v polední slunci. „V Tokiu se cítíme jako hvězdy,“ doplňuje ji 86letá Hideko Kedamori. „Každý v hledišti se usmívá, což nás povzbuzuje a zpíváme pak z plných plic,“ dodává.

Její elán stejně jako ostatních členek je vzhledem k pokročilému věku obdivuhodný. Jsou živým dokladem toho, že obyvatelé Okinawy jsou obdařeni genem dlouhověkosti, neboť lidé z tohoto ostrova se dožívají nejdelšího věku na světě.

Nejde jen o geny, ale i o životosprávu. Jídelníček těchto ostrovanů se totiž skládá hlavně ze zeleniny, zejména z místních fialově zbarvených sladkých brambor, a téměř zcela v něm chybí cukr. Menaka sice přiznává, že občas i zhřeší něčím sladkým, ale v dobré formě ji udržují hlavně domácí práce. „Starám se o své zdraví tím, že doma poklízím, vytírám podlahy, vařím rýži,“ vysvětluje. „Nechodím moc na sluníčko, držím se ve stínu. Musím přece pečovat o svou pleť. A pak – jsem pořád mladá v srdci!“ prozrazuje svůj recept na mládí.

Nicméně když nakouknete do zákulisí koncertů skupiny KBG84, najdete tam úplně jiné pomůcky než třeba na festivalech, jako jsou Glastonbury nebo Rock for People: chodítka, berle, monitory na měření krevního tlaku či defibrilátory k obnově správné činnosti srdce.

Popularita však s babičkami moc nezamávala, vždy si najdou čas, aby spolu poklábosily nad šálkem čaje. „Pokud se pohádáme, rychle se zas udobříme, stejně jako když jsme byly dětmi. Držíme spolu. Jedna za všechny, všechny za jednu,“ parafrázuje motto mušketýrů 86letá Hideko Kedamori a naznačuje tak, v čem tkví síla této skupiny.

Další články

Zavří­t reklamu