válkaČeskoslovenskoobjevy

Každých 26 sekund Země vydává tajemný zvuk. Vědci neznají důvod

Každých 26 sekund Země vydává tajemný zvuk. Vědci neznají důvod
Zdroj: Pixabay

Pulz, který Země vydává každých 26 vteřin, vědci poprvé zaznamenali před šedesáti lety. Dosud se nikomu nepodařilo přijít na konkrétní důvod.

Simona Knotkova 7. dubna 2021

Takzvaný srdeční tlukot Země byl poprvé popsán v roce 1962 Johnem Oliverem z Lamont-Dohertyho geologické observatoře na Kolumbijské univerzitě. Vědec zaznamenal, že tajemný zvuk vychází odněkud z jižní nebo rovníkové části Atlantického oceánu a na severní polokouli sílí během letních měsíců. O osmnáct let později geolog Gary Holcomb z agentury U.S. Geological Survey zjistil, že pulz nabírá na intenzitě také během bouří. Teprve o dvacet let později se fenoménem začali zabývat další výzkumníci.

Thumbnail # Kanadské město už osm let trápí neznámý zvuk
Mohlo by Vás zajímat:

Kanadské město už osm let trápí neznámý zvuk

Mike Ritzwoller a Nikolai Shapiro z Coloradské univerzity analyzovali křivku zvuku ze všech možných úhlů a snažili se zachytit jeho zdroj. Ten se jim podařilo lokalizovat v Guinejském zálivu u západního pobřeží Afriky. O svém objevu informovali ve studii publikované v roce 2006. I přesto se jim nepodařilo vysvětlit, co přesně záhadný pulz způsobuje.

Podle teorie z roku 2011 mohly být tím důvodem vlny. Postgraduální student z Washingtonské univerzity Garrett Euler určil, že zvuk pochází z výběžku v Guinejském zálivu nazvaném Bonny. Na základě tohoto zjištění vyslovil domněnku, že vlny narážející na kontinentální šelf seismicky deformují oceánské dno, a tím vyvolávají pulz. Jiný badatel, Jing-ťie Sia z Ústavu geodézie a geofyziky v čínském Wu-chanu, vyslovil zase hypotézu, že původcem zvuku je sopečná aktivita na Ostrově Svatého Tomáše.

Thumbnail # Z Karibiku se ozývá tajemný zvuk, je slyšet až ve vesmíru
Mohlo by Vás zajímat:

Z Karibiku se ozývá tajemný zvuk, je slyšet až ve vesmíru

Ani jedna z teorií ovšem nevysvětluje, proč se signál objevuje pouze na jednom specifickém místě a nedochází k němu i v dalších lokacích se seismickou aktivitou. Skutečnost je taková, že tajemný pulz není pro seismology aktuální prioritou, a tak je možné, že celá záhada bude objasněna až někdy v budoucích letech.

„Stále čekáme na zásadní vysvětlení příčiny tohoto jevu. Na Zemi existují fenomény, které pro nás zůstávají tajemstvím. Možná to dokážou objasnit až příští generace studentů,“ sdělil Ritzwoller.

Další články

Zavří­t reklamu