Každý může být Indiana Jones, díky webové aplikaci může prozkoumávat odlehlé části Peru

Každý může být Indiana Jones, díky webové aplikaci může prozkoumávat odlehlé části Peru | zdroj: sciencealert.com


Každý se může díky webové stránce stát Indiana Jonesem...z vesmíru

TÉMATA: aplikace | programy | peru | archeologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 02. 2017 | 08:53

Sarah Parcaková je archeoložka a také vítězka ceny TED za rok 2016. Její aplikace GlobalXplorer umožňuje komukoliv sledovat odlehlá místa v Peru z vesmíru. Právě tam nyní probíhají archeologické výzkumy a kdokoliv se do nich může takto zapojit.

Parcaková do projektu vložila milion dolarů, který vyhrála v soutěži TED. "Máme šanci vytvořit svět, kde se lidé nejen zajímají o historii, ale také jsou součástí jejího převyprávění," řekla americká archeoložka. 

Aplikace má mnohé parametry společné s počítačovou hrou. Člověk začíná výzkum v pozici začátečníka a postupně se propracovává k vyšším levelům, jak získává zkušenosti. Těch nabývá průzkumem konkrétních parcel nebo lokací o rozměrech 100x100 čtverečných metrů. Všichni se tak mohou zábavnou formou podílet na výzkumu, který vedou profesionální archeologové, ale současně je stále mnoho co objevovat i pro laické účastníky výzkumu.

Účastníci zasílají své tipy, na které lokality se zaměřit, přímo Parcakové a jejímu týmu. Ta data vyhodnocuje, a která se jí zdají skutečně relevantní, ty zahrne do výzkumného plánu. Participanti z řad veřejnosti tak za nějakou dobu mohou získat informace přímo z místa, které předtím viděli pouze na svém monitoru. 

Do aplikace je možné přihlásit se zde: https://www.globalxplorer.org

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 02. 2017 | 08:53

Zavří­t reklamu