válkaČeskoslovenskoobjevy

Každý rok na jaře belgický les zmodrá. Turisté přírodní krásu bohužel ničí

+ 2 fotky+ 3 fotky

Jako v pohádkové zemi si každý rok na jaře musí připadat návštěvníci belgického lesa Hallerbos. Na přelomu dubna a května pokryjí tamní půdu koberce modrých zvonků.

Simona Knotkova 15. května 2018

Hallerbos najdete u stejnojmenného města Halle v provincii Vlámského Brabantu. V nizozemštině jeho název znamená doslova modrý les. Není divu. Každý rok na jaře se zelenohnědá půda promění v modrý koberec tvořený miliony hyacintovce britského. Doba květu závisí na počasí, ale obvykle začíná v půli dubna a končí na začátku května. O přesném stavu květu každoročně informují oficiální webovky lesa, díky nimž si mohou zájemci naplánovat svou návštěvu.

První zmínka o Hallerbosu pochází z roku 686. Les zdárně přežil staletí, ale jeho existenci za 1. světové války málem ukončili Němci, kteří pokáceli velkou část stromu. Opravné práce probíhaly v letech 1930 až 1950 a místo se naštěstí podařilo znovu obnovit. Bohužel musí nyní čelit dalšímu problému – nezodpovědným turistům. Někteří jedinci ve snaze pořídit dokonalou fotografii bohužel nedbají zákazů a přesně vytyčených tras a rostliny ničí.

„Kvůli pošlapanám květinám je v lese nyní nesčetné množství holých ploch. Tolik nádhery bylo navždy zničeno, a to naprosto nepochopitelně. Někteří jedinci by očividně potřebovali manuál ke svým chytrým telefonům a digitálním fotoaparátům, když fotí v přírodě. Nějak jim uchází pravidlo: Neničte při tom přírodu,“ zlobí se správa lesa.

Letos Hallerbos v květné sezóně už nezastihnete, ale pokud se tam vyprávíte někdy příště, myslete na to.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu