Lidé v Oslo dostanou od radnice peníze na nákup elektrokola

Lidé v Oslo dostanou od radnice peníze na nákup elektrokola | zdroj: earthables.com


Každý obyvatel Osla dostane od vlády 1200 dolarů, aby si pořídil elektrokolo

TÉMATA: cyklistika | norsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 03. 2017 | 14:15

Podpora cyklistiky ve skandinávských zemích je dlouhodobá a stále intenzivnější. Například hlavní město Norska Oslo se koly jen hemží. Místním zastupitelům to však nestačí. Domnívají se, že by lidé mohli kolo využívat i při cestě na větší nákupy. Aby cesta nebyla namáhavá, pomohlo by jim, kdyby měli elektrokolo. A tak radnice rozhodla, že každý obyvatel dostane příspěvek v přepočtu 1200 dolarů na nákup elektrokola.

Ze současných osmi procent obyvatel, kteří používají k přepravě hlavně kolo, by po zavedení nového příspěvku měl podíl cyklistů ve městě stoupnout až na 25 procent. Elektrokola jsou větší a mají kapacitu k přepravě větších nákladů, jako je košík s nákupem. Právě to by mělo lidi motivovat k většímu využití tohoto dopravního prostředku. Dá se s ním pohodlně dojet k obchodu a s plnými taškami člověk ani nemusí šlapat do pedálů. 

Částka nepokryje celou nákupní cenu kola, která je v Norsku zhruba dvoj až trojnásobná. Ale dotace by měly lidi motivovat, protože kolo tak získají s výraznou slevou. "Pro mnoho lidí je elektrokolo neznámý typ produktu a nevědí, co s ním mohou a nemohou dělat. S pomocí dotace bychom mohli tento produkt dostat více na trh," říká koordinátorka projektu Liv Jorun Andenesová. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 03. 2017 | 14:15

Zavří­t reklamu