válkaČeskoslovenskoobjevy

Každý obyvatel Osla dostane od vlády 1200 dolarů, aby si pořídil elektrokolo

Každý obyvatel Osla dostane od vlády 1200 dolarů, aby si pořídil elektrokolo
Zdroj: earthables.com

Podpora cyklistiky ve skandinávských zemích je dlouhodobá a stále intenzivnější. Například hlavní město Norska Oslo se koly jen hemží. Místním zastupitelům to však nestačí. Domnívají se, že by lidé mohli kolo využívat i při cestě na větší nákupy. Aby cesta nebyla namáhavá, pomohlo by jim, kdyby měli elektrokolo. A tak radnice rozhodla, že každý obyvatel dostane příspěvek v přepočtu 1200 dolarů na nákup elektrokola.

Tomáš Chalupa 1. března 2017

Ze současných osmi procent obyvatel, kteří používají k přepravě hlavně kolo, by po zavedení nového příspěvku měl podíl cyklistů ve městě stoupnout až na 25 procent. Elektrokola jsou větší a mají kapacitu k přepravě větších nákladů, jako je košík s nákupem. Právě to by mělo lidi motivovat k většímu využití tohoto dopravního prostředku. Dá se s ním pohodlně dojet k obchodu a s plnými taškami člověk ani nemusí šlapat do pedálů.

Částka nepokryje celou nákupní cenu kola, která je v Norsku zhruba dvoj až trojnásobná. Ale dotace by měly lidi motivovat, protože kolo tak získají s výraznou slevou. „Pro mnoho lidí je elektrokolo neznámý typ produktu a nevědí, co s ním mohou a nemohou dělat. S pomocí dotace bychom mohli tento produkt dostat více na trh,“ říká koordinátorka projektu Liv Jorun Andenesová.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu