válkaČeskoslovenskoobjevy

Kazachstánský Tutanchamon má zbroj pokrytou zlatem, dodnes září v muzeu

Kazachstánský Tutanchamon má zbroj pokrytou zlatem, dodnes září v muzeu
Zdroj: ancientpages.com

Říká se mu Zlatý muž nebo také Kazachstánský Tutanchamon. Byl nalezen před 50 lety v kazachstánských bažinách poblíž města Esik. Jeho zbroj byla pokrytá zlatem.

Tomáš Chalupa 6. února 2019

Zlatý muž je dnes vystaven v kazachstánském národním muzeu. Bojovník žil v období Skytské říše, tedy pět set let před naším letopočtem. Skytská říše v té době ovládala nejen Kazachstán, ale i země na západ od něj. Sousedila na západě s římskou říší, na severu s Germány. Na území Kazachstánu pak žili hlavně Sakové, příslušníci podskupiny íránských nomádských kmenů Skytů. Sakové mimo jiné pronikli i na území Indie. Tato část Saků se stala známá jako Indoskythové. Na území Indie založili království Indoskythů a později říši Západních kšatrapů. K Sakům patřil i Zlatý muž.

Jeho zbroj je precizní umělecké dílo dávných zbrojířů, jsou na něm ornamenty jelenů, leopardů, koní a ptáků. Kmen Saka tak byl podle archeologů mnohem zdatnější v některých řemeslech, než se původně myslelo. Například dokázali odlévat a tavit zlato. Kazachstánské kořeny se váží právě ke kmeni Saků z doby bronzové. Dnešní tradiční kazachstánské šperky stále vycházejí z dávných tradic Saků.

Podle řeckého historika Hérodota praktikovali Skytové skalpování a lov lebek. Poraženým nepřátelům uřezávali hlavy a následně z nich strhávali skalpy, které vozili připevněné na sedlech svých koní. Lebky svých nepřátel používali jako číše k pití. Skytští válečníci si zdobili tělo tetováním. V boji používali otrávené šípy. Taktéž inspirovali legendy Řeků o Amazonkách, jelikož mezi nimi válčily i ženy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu