válkaČeskoslovenskoobjevy

Kazachstán se stal na čtyři dny celým Sovětským svazem

Kazachstán se stal na čtyři dny celým Sovětským svazem
Zdroj: amusingplanet.com
+ 6 fotek+ 7 fotek

Rok 1991 byl v mezinárodních vztazích přelomovým rokem. Začala válka v Perském zálivu, Kambodža uzavřela mír s Vietnamem, zhroutila se Jugoslávie a v regionu vypukla nová válka a také se definitivně rozpadl Sovětský svaz. To byla událost ze všech nejdůležitější.

Tomáš Chalupa 13. prosince 2019

Rozpad Sovětského svazu byl rychlý, ale nikoliv poklidný. Michail Gorbačov, který původně slíbil Svaz zachovat, jeho rozpadu nijak nebránil, což vedlo k pokusu o jeho sesazení. 19. srpna se jej pokusili sesadit zastánci tvrdé linie a agenti KGB. Gorbačov odstoupil pět dní na to z pozice generálního tajemníka komunistické strany, ale zůstal nadále prezidentem. V následujících měsících se oddělilo mnoho bývalých sovětských republik, které jedna po druhé vyhlašovaly samostatnost. Ukrajina, Bělorusko, pobaltské země, Moldávie a další. Nakonec představovaly Sovětský svaz jen dvě země – Rusko a Kazachstán.

8. prosince se sešli zástupci Běloruska, Ruska a Ukrajiny a prohlásili, že Sovětský svaz přestává existovat. O čtyři dny později Rusko vystoupilo ze Sovětského svazu. Ten měl v tu chvíli jediného člena – Kazachstán. Ten odešel ze Svazu až po čtyřech dnech. Po tu dobu tak formálně Sovětský svaz stále existoval v podobě Kazachstánu.

Zajímavé je, že Sovětský svaz se oficiálně rozpadl 26. prosince, takže po období od odchodu Kazachstánu jakožto posledního člena existoval jako státní útvar bez vlastního území. Michail Gorbačov rezignoval na pozici prezidenta Sovětského svazu o den dříve. Opustil svou prezidentskou kancelář v Kremlu a předal ji Borisi Jelcinovi. Toho dne naposledy vlála rudá vlajka Sovětského svazu nad Kremlem. Všechny ambasády Sovětského svazu po celém světě se změnily na ambasády Ruska. Sovětské zahraniční úřady a instituce, které nebyly zařazeny pod nové Rusko, ukončily svou činnost. V Moskvě se na pomníku Karla Marxe objevil všeříkající nápis: „Proletáři celého světa, promiňte“.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu