válkaČeskoslovenskoobjevy

Kazachstán se chystá chemicky kastrovat prvních 2000 usvědčených pedofilů

Kazachstán se chystá chemicky kastrovat prvních 2000 usvědčených pedofilů
Zdroj: allthatsinteresting.com

Kazachstán přistupuje k novému způsobu řešení sexuálních deliktů spojených s násilím na dětech. Chemická kastrace má pachatelům zabránit v opakování těchto činů a snížit míru jejich sexuální tenze. Krok má mnoho odpůrců i příznivců.

Tomáš Chalupa 31. října 2018

Jako první podstoupí chemickou kastraci blíže nespecifikovaný pedofil z turkestánského regionu. Zákonem nucená kastrace má proběhnout pod dohledem kazachstánského ministerstva zdravotnictví. Chemická kastrace probíhá tak, že se do těla jednorázově vpíchne injekce s obsahem cyproteronu. Je to látka, která původně byla vyvinutá k léčbě rakoviny. Nedochází tedy k žádnému chirurgickému odebrání pohlavních orgánů. U pedofilů dojde k poklesu libida a sexuálního pudu na tak nízkou hladinu, že je minimální riziko, že by se mohli v budoucnu dopustit nějakého sexuálního zločinu.

V první půlce letošního roku kazachstánský parlament uzákonil tento postup jako trest v případě zločinů sexuálních deviantů. Plánuje se kastrace dalších 2000 odsouzených pedofilů, u kterých byla zatím nařízena jen ústavní léčba. Jde o reakci na nelichotivou statistiku. Kazachstán se potýká s prudkým nárůstem sexuálních zločinů s pedofilním podtextem. Jejich počet se od roku 2010 zdvojnásobil a dosahuje počtu 1000 za rok.

Proti zákonu se ale bouří lidskoprávní organizace a aktivisté. Argumentují především tím, že daná metoda nemusí mít vůbec onen zamýšlený efekt. „Jiné země, které přistoupily k metodě chemické kastrace, nezaznamenaly žádné snížení sexuálních zločinů spojených s dětmi,“ poukazuje Azirana, ředitelka Národní komise pro otázky žen. Podle ní jde také o velmi drahou metodu, peníze by se podle ní daly lépe využít například na pomoc obětem sexuálních zločinů.

Chemické kastrace přitom nepůsobí permanentně, ale pouze po určitý čas. Dokonce se dá účinek látky zvrátit použitím jiných léků. Zločincům je tato metoda nabízena jako cesta, jak si zkrátit trest. To ale může mít negativní efekt. Pedofilové se dostanou z vězení dříve, ovšem účinky chemikálií časem vyprší, nebo si je mohou odbourat použitím jiných léků. Pro společnost tak budou dál představovat nebezpečí.

Chemické kastrace se používají nejen v Kazachstánu, ale také v Polsku, Indonésii a Severní Koreji. Chemickou kastraci podstoupil v padesátých letech také homosexuál a věhlasný programátor Alan Turing. Nebylo to z důvodu pedofilie, ale protože byl homosexuál, což bylo tehdy ve Velké Británii trestné.

Další články

Zavří­t reklamu