válkaČeskoslovenskoobjevy

Kauza Jiří Brady: Muž, který hýbe republikou, má na ruce stále tetování z Osvětimi

Jméno Jiřího Bradyho dnes skloňují média, politici i veřejnost. Muž, který přijel z Kanady, sbírá ocenění a účastní se setkání s lidmi i televizních pořadů. Zažíváme cosi jako týden Jiřího Bradyho. Je to muž, který prožil mnohé.

Tomáš Chalupa 28. října 2016

Brady se narodil v Novém Měste na Moravě v harmonické rodině. Rodiče byli majiteli malého krámku, dětem se hodně věnovali a rozvíjeli jejich talent v umění a ve sportu. Jiří měl o tři roky starší sestru Hanu.

Rodina se za války začala rozpadat. Nacisté nejprve odvlekli do Osvětimi Bradyho matku, brzy následoval i otec. Oba sourozenci skončili v rodině svého strýce, ale v roce 1942 i pro ně přišlo gestapo a následoval odjezd do Terezína. V Terezíně žil na jednom pokoji se čtyřiceti dalšími kluky v Domově 1. Pracoval jako intalatér v různých objektech ghetta. Měl být kvůli tomu přesunut mezi dospělé, ale podařilo se nakonec zařídit, aby zůstal v Domově 1.

V listopadu roku 1944 byl deportován do koncentračního tábora Osvětim. Na peróně stál nechvalně známý doktor Mengele a prováděl selekci. Vybíral ty, kteří půjdou do plynu. Tam se rozhodovalo o životě a smrti. Bradymu ukázal, aby šel napravo. To znamenalo, že je vhodný pro práci. Nevěděl, že o měsíc později stála na tom samém peróně jeho třináctiletá sestra Hana. V jejím případě Mengele ukázal nalevo. Dívenka šla rovnou do plynu.

Byl konec války, Brady v táboře prožil jen několik měsíců, když se veškeré osazenstvo pod dohledem esesmanů vydalo na pochod smrti. Hrůznou cestu do Dachau a Mauthausenu nepřežilo 15 000 vězňů. Brady mezi nimi nebyl, podařilo se mu z pochodu utéct a dostat se do Nového Města na Moravě. Tam brzy zjistil, že je sirotek. Celá jeho rodina zahynula v Osvětimi.

Čtyři roky po válce emigroval Brady do Kanady, kde začal nový život. Založil instalatérskou firmu s 250 zaměstnanci a stal se úspěšným podnikatelem. Významně se podílel na vydání anglické verze knihy Je mojí vlastí hradba ghett? Dodnes aktivně působí spolu s dcerou Larry v rámci projektu Hanin kufřík, který připomíná současným dětem historii holokaustu.

V těchto dnech je v Praze, aby převzal několik vyznamenání od státních institucí, jako je Parlament nebo Univerzita Palackého v Olomouci. Jeho osoba zde vzbudila i vzhledem k okolnostem ohromný zájem a dostal se do víru dění, které souvisí s naší domácí politikou. Ale to už je zase jiný příběh.

Další články

Zavří­t reklamu