válkaČeskoslovenskoobjevy

Katolická knihovna v Lovani dvakrát lehla popelem, dnes vystavuje knihy spálené za válek

Katolická knihovna v Lovani dvakrát lehla popelem, dnes vystavuje knihy spálené za válek
Zdroj: atlasobscura.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Katolická knihovna v belgické Lovani byla původně postavena v 17. století. Budova byla ale zničena německými vojsky za první světové války. V knihovně bylo uloženo na 300 tisíc knih.

Tomáš Chalupa 27. září 2017

Lidé byli v šoku, svévolné zničení památky bylo pokládáno za barbarství. Proto ihned po válce se mezi lidmi začaly vybírat finanční prostředky na její obnovu. Přispěly také mnohé instituce, takže se podařilo knihovnu v roce 1928 zase postavit. Autorem byl americký architekt Whitney Warren. Její dominantou byla vysoká věž se zvonkohrou čítající 48 zvonů. Knihovna byla architektonickým unikátem.

Ovšem její tragický osud pokračoval za druhé světové války, kdy opět padla za oběť válečné vřavě a znovu byla zničena. Opět tedy byla znovu postavena po válce přesně podle Warrenova návrhu. Knihovna dnes patří k ozdobám města. Vystavuje také ve speciálních skleněných vitrínách knihy, které byly zachráněny z plamenů. Jde o připomínku toho, že i knihy a knihovny za války trpí a mnoho z nich je nenávratně ztraceno. Lidstvo tak přichází o nenahraditelné kulturní poklady nedozírné hodnoty.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu