válkaČeskoslovenskoobjevy

Katolická církev zaplatila obětem sexuálního obtěžování celkem 3,4 miliardy dolarů

Katolická církev zaplatila obětem sexuálního obtěžování celkem 3,4 miliardy dolarů
Zdroj: allthatsinteresting.com

Zpráva o vyplácení peněz se dostala na veřejnost při vyšetřování sexuálních zločinů církve v Pensylvánii. Katolická církev vyplácela ohromné sumy lidem, aby dále nevznášeli žádná obvinění ze sexuálního obtěžování.

Tomáš Chalupa 20. září 2018

Suma byla vyplacena od 80. let minulého století až do dnešních dnů. Z biskupského účetnictví vychází, že šlo o ohromující částku blížící se 4 miliardám amerických dolarů. Šlo o nejrůznější mimosoudní vyrovnání, platby obětem, aby dále nepodávaly žaloby a různé poplatky advokátům.

Vše vyšlo na povrch při prověřování masového zneužívání mladistvých i malých dětí, které se mělo dít v Pensylvánii od 50. let minulého století. Proti katolické církvi v tomto státě podalo jen za rok 2009 obvinění 5 697 osob. Církev záměrně ve své zprávě neuvedla počet kněží, kterých se tato obvinění týkala. Počet zneužitých je podle odhadů mnohem vyšší. Za rok 2009 to mělo být 15 235 obvinění v různých diecézích a celkově se odhaduje počet obětí na 100 000, jak uvádí ve své studii z roku 1993 otec Andrew Greenley.

Ať jsou přesná čísla jakákoliv, jde o obrovské počty obvinění a stejně tak církev utrácí gigantické sumy na „vyžehlení“ těchto případů. K vůbec největší jednotlivé platbě došlo v roce 2007, kdy bylo obviněno 221 kněží i laických pomocníků církve v Los Angeles, kteří měli zneužít 508 dětí. Těm zaplatili 660 tisíc dolarů, aby se vyhnuli soudnímu řízení. Navíc v rámci dohody se daná arcidiecéze zavázala zveřejnit všechny dokumenty týkající se těchto případů. Do dnešních dnů se tak ale nestalo.

Církev je obviňována nejen ze samotných sexuálních zločinů, ale také z toho, že je léta tutlala, nedělala nic pro potrestání dotyčných osob a celkově se snažila zabránit jakémukoliv vyšetřování. Církev po celém světě je díky tomu pod tlakem a silnou kritikou, a to dokonce i v tradičních katolických zemích, jako je třeba Polsko.

K věci se vyjádřil i papež František. Ten se za tyto věci několikrát omluvil, prohlásil, že „bolest obětí je současně i naše bolest“. Zavázal se také k několika praktickým krokům, jako je zřízení horké linky pro oběti zneužívání nebo bezplatné asistenční psychologické služby pro oběti zneužívání. Jestli to bude stačit, je otázka, spíše se zdá, že církev potřebuje skutečnou očistu a strukturální změnu, aby k těmto případům nedocházelo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu