válkaČeskoslovenskoobjevy

Katia a Maurice Krafftovi: milovníci sopek, které jejich vášeň nakonec stála život

Katia a Maurice Krafftovi: milovníci sopek, které jejich vášeň nakonec stála život
Zdroj: thevintagenews.com

Když něco opravdu milujete, to nejlepší, co se vám může stát, je, když vám za to někdo platí. Přesně to se stalo dvěma milovníkům sopek Katii a Maurice Krafftovým. Ovšem jejich vášeň pro ohnivé pekelné díry se jim nakonec stala osudnou.

Tomáš Chalupa 11. března 2018

Katia a Maurice milovali sebe navzájem a společně milovali sopky. Lidé mají rádi sopky, to není zase tak výjimečné, ale málokdo touží být v jícnu vulkánu, který zrovna soptí a vrhá ven žhavou lávu. Na to už člověk musí být velký šílenec. Jenže Katia a Maurice měli jako svou práci právě pořizování co nejdetailnějších a nejlepších snímků sopečných erupcí. Fotili lávu, kouř, šlehající plameny. A byli u toho šťastní. Stali se z nich jedni ze světové nějuznávanějších vulkanologů.

„Jsou tak mocné, tak nádherné, prostě se do nich musíte zamilovat,“ říkala o své lásce k sopkám Katia. Ona i její manžel byli sopkami posedlí odmalička. Maurice se hned po dokončení studií na vysoké škole věnoval pozorování vulkánů. Bez jakýchkoliv kontraktů, pouze z vlastních peněz. První společné pozorování, na které padly téměř všechny jejich úspory, byla na známé sopce Stromboli.

Snímky, které pár pořídil při erupci této italské sopky, obletěly svět. Lidé se začali zajímat o pár, který se nebál fotit samotnou bránu do pekla. Právě tam odstartovala jejich společná kariéra, která se začala brzy slibně rozvíjet.

Cestovali společně po světě a fotografovali sopky. „Chtěl bych zemřít v sopce, ale bohužel pravděpodobnost, že se to stane, je velmi malá,“ řekl v jednom rozhovoru Maurice. Za svou pětadvacetiletou kariéru společně navštívili a zdokumentovali stovky sopek, nafotili tisíce snímků a pořídili 300 hodin filmových záznamů. Opravdu úctyhodné dílo, kterému těžko v této oblasti někdo konkurovat.

„Viděl jsem tolik erupcí za těch 23 let, že už by mi nevadilo, kdybych zítra umřel,“ nechal se slyšet v dalším rozhovoru Maurice. Ovšem tentokrát se mu jeho přání splnilo. V červnu roku 1991 se oba manželé vypravili společně s početnou skupinou vulkanologů k japonské sopce Unzen. V kráteru došlo k náhlé, neočekávané a velmi silné erupci, která zabila 40 lidí mířících k vrcholu sopky. Jak ukázalo vyšetřování, těla manželů Krafftových byla ze všech lidí jícnu sopky nejblíže. I přes to, že šlo o nesmírnou tragédii, lidé z vulkanologické společnosti se shodovali, že Krafftovi zemřeli tak, jak si vždy přáli. Na sopce, při své práci, kterou milovali.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu