válkaČeskoslovenskoobjevy

Kate Winsletová si zahraje válečnou zpravodajku, která se koupala v Hitlerově vaně

Kate Winsletová si zahraje válečnou zpravodajku, která se koupala v Hitlerově vaně
Zdroj: warhistoryonline.comn
+ 13 fotek+ 14 fotek

Letos se s životopisnými filmy o fotografech roztrhl pytel. Poté, co byl začátkem roku uvolněn do distribuce nezávislý snímek o Eadweardu Muybridgovi, začalo se proslýchat, že Steven Spielberg připravuje film o fotografce Lynsey Addario s Jennifer Lawrencovou v hlavní roli. Do třetice další filmová hvězda Kate Winsletová, která nedávno zazářila v životopisném filmu o Steve Jobsovi, ztvární válečnou zpravodajku Lee Millerovou v nejmenovaném životopisném snímku.

blondie 18. listopadu 2015

Příprava filmu o ikonické americké fotografce je zatím v plenkách. Má být natočen podle životopisné knihy Životy Lee Millerové, kterou před třiceti lety napsal její syn Antony Penrose. Exkluzivní filmová práva na tuto knihu i přístup do archovu Lee Millerové získala australská společnost Hopscotch Features, která zatím hledá vhodného scénáristu. Rovněž není známo jméno režiséra. Nicméně produkci se podařilo pro titulní roli získat britskou herečku a držitelku Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli Kate Winsletovou. Antony Penrose je touto volbou nadšený. Podle něj má Kate Winsletová veškeré kvality potřebné pro ztvárnění někoho tak silného, úžasného a současně komplikovaného, jako byla jeho matka. „Ona je jadrná, zábavná, něžná i drsná,“ řekl na adresu Winsletové Antony Penrose. „Nikdo lepší než ona mě nenapadá,“ dodal.

Autoportrét Lee Millerové s čelenkou (1932).

Autoportrét Lee Millerové s čelenkou (1932).

Od modelky k válečné zpravodajce

Životní osudy americké fotografky Elizabeth Lee Millerové si o filmové zpracování přímo říkají. Prožila si totiž nikoli jeden, ale rovnou několik životů. Modelkou se stala díky nehodě: když přecházela ulici a nevšimla si přijíždějícího auta, strhl ji k zemi jeden muž. Ze zachránce se vyklubal vydavatel módního časopisu Vogue Condé Nast, který fotogenické krásce nabídl práci modelky. Už za pár měsíců se její tvář ocitla na titulní stránce americké verze Vogue, pro kterou ji fotografoval slavný Edward Steichen. Ten mladé dívce také poradil, aby odjela na zkušenou do Paříže. Millerová se tam zapojila do surrealistického hnutí a seznámila se s malířem Pablem Picassem a fotografem Manem Rayem, jehož se stala žačkou, ale i partnerkou. Po rozchodu s ním si otevřela svůj vlastní fotoateliér v New Yorku. Pak se seznámila s egyptským obchodníkem, provdala se za něj a odstěhovala do Káhiry. Cestovala a fotila po poušti.

Lee Millerová jako válečná zpravodajka ve vojenské uniformě.

Lee Millerová jako válečná zpravodajka ve vojenské uniformě.

V roce 1937 potkala v Paříži svoji životní lásku, britského spisovatele Rolanda Penroseho, a odstěhovala se za ním do Londýna. Tam ji zastihla druhá světová válka, která pro ni znamenala šok, ale zároveň novou inspiraci. Své modelky fotila v troskách rozbombardovaných domů. V roce 1942 se zapsala jako válečná zpravodajka k americké armádě. Kromě ní tento status získaly jen tři další ženy. Zdokumentovala osvobození Paříže, dobytí Lipska, přinášela svědectví o hrůzách koncentračních táborů v Dachau i Buchenwaldu. Na rozdíl od jiných fotografek, které si udržovaly odstup, Millerová vše fotila zblízka. Vagony plné mrtvol i šokované vojáky, rovněž i tváře dozorců, kteří se třásli strachem, co bude následovat.

Ikonická fotka s Lee Millerovou v Hitlerově vaně (1945).

Ikonická fotka s Lee Millerovou v Hitlerově vaně (1945).

S přítelem Davidem E. Schermanem se dostali do tajného bytu Adolfa Hitlera na Prinzregentenplatz 16 v Mnichově. Společně tu pořídili sérii fotek, které nesou vzkaz „My jsme vítězové!“ Nejikoničtější z nich se stala ta, na níž je zachycena nahá Lee Millerová, jak se koupe v Hitlerově vaně.

Po návratu do Londýna však Millerová všechny negativy strčila do krabice a k focení se už nikdy nevrátila. „Co se dá fotit po Dachau?“ řekla prý.

Lee Millerová: Dachau, 1945.

Lee Millerová: Dachau, 1945.

Když v roce 1977 zemřela, její syn našel na půdě kolem šedesáti tisíc negativů, o nichž předtím neměl tušení. Po tomto nálezu změnil na svou matku názor. Dokud žila, nechápal, proč tolik pije, a zazlíval jí, že je tak hysterická, nepříjemná, nespolehlivá a ze všeho dělá drama. Najednou mu došlo, jak moc ji zasáhly válečné zkušenosti a způsobily jí těžké deprese, které zaháněla alkoholem. Prozradil, že schválně vystříhala negativy z Dachau, protože se jí zdály příliš šokující. „Uvědomil jsem si, jaké zažila trauma a proč o tom nechtěla nikdy mluvit,“ řekl Penrose.

Britské ženy s protipožárními maskami během bombardování Londýna (1941).

Britské ženy s protipožárními maskami během bombardování Londýna (1941).

Některé z dosud nezveřejněných fotografií vystavuje v těchto dnech londýnské Imperiální válečné muzeum v expozici nazvané Ženy ve válce. Ukazují nejen to, jak ženy sloužily, pracovaly a žily za války, ale rovněž reflektují, s jakým nasazením a kuráží tohle vše válečná zpravodajka Millerová zaznamenávala.

Další články

Zavří­t reklamu