válkaČeskoslovenskoobjevy

Bitva o Gallipoli: Snímky mužů před tím, než budou houfně umírat pod palbou tureckého kulometu

Bitva o Gallipoli: Snímky mužů před tím, než budou houfně umírat pod palbou tureckého kulometu
Zdroj: Wikicommon
+ 7 fotek+ 8 fotek

Vylodění byla katastrofa. Britové uvízli v bahně zákopů. Turkové zarputile bojovali. Na obou stranách začalo devět měsíců agónie. Bitva o Gallipoli, kde na jedné straně stála Osmanská říše, a na druhé především britské a francouzské jednotky, byla jedním z nejkrvavějších konfliktů první světové války.

Petr Gotlieb 25. dubna 2020

Neúspěšnou snahu britského a francouzského námořnictva obsadit strategickou cestu do Černého moře Dardanelským průlivem zaplatily životem desítky tisíc vojáků. Bitva vypukla před sto lety, 19. února 1915, ostřelováním tureckých pevností z bitevních lodí. Snahou dohodových vojsk, mezi nimiž byly také jednotky z Austrálie, Nového Zélandu, Indie a Ruska, bylo mimo jiné pomoci Rusku, které bylo tureckou armádou odříznuto od svých západních spojenců, a také ohrozit Istanbul.

Generálové však podcenili tureckou armádu, která se urputně bránila. Tím zpečetili krutý osud jednotek ANZAC, která musela za nesnesitelných podmínek a špatného velení provést invazi na poloostrov Gallipoli. Bitva se protáhla na více než devět měsíců a skončila stažením spojeneckých vojsk.

Poražené spojenecké jednotky u Dardanel zanechaly přes 35.000 mrtvých různých národností, mezi nimi 11.410 mužů z australského a novozélandského expedičního sboru (ANZAC). Na druhé straně padlo na 86.000 tureckých vojáků. Nezdar vylodění v Gallipoli stál mimo jiné místo prvního lorda admirality Winstona Churchilla. V čele Turků stál Mustafa Kemal, pozdější zakladatel moderního tureckého státu.

Další články

Zavří­t reklamu