válkaČeskoslovenskoobjevy

Kašlat na konvence! Nirvana se v roce 1993 nechala vyfotit v ženském oblečení

Kašlat na konvence! Nirvana se v roce 1993 nechala vyfotit v ženském oblečení
Zdroj: vintag.es
+ 18 fotek+ 19 fotek

V roce 1993 vznikla série snímků, na kterých se členové kapely Nirvana nechali zvěčnit v ženském oblečení. Celý nápad vznikl spontánně přímo na scéně.

Simona Knotkova 4. října 2019

Pro již zaniklý módní magazín Mademoiselle se za objektiv postavil Stéphane Sednaoui. S muzikanty se setkal 15. července 1993 v Seattlu a celé focení probíhalo přímo před studiem. Fotograf na něj letos zavzpomínal na svém Instagramu. Jak přiznal, zprvu z něj vůbec nebyl nadšený. S Kurtem Cobainem, Davem Grohlem a Kristem Novoselicem se chtěl ale setkat za každou cenu.

„Neochotně jsem přijal práci pro časopis, který jsem neměl rád (byl podle mého vkusu až moc komerční), abych mohl fotit Nirvanu. Do Seattlu jsem dorazil brzy ráno, byl jsem unavený a usnul jsem na betonové podlaze studia. Kapela mě pak našla, jak jsem tam ležel v sarongu. Nosil jsem ho už od své cesty do Indie v roce 1992, protože byl velmi pohodlný. Asi jim to přišlo srandovní, a proto se rozhodli, že se pro naše focení obléknou stejně. Byl to zřejmě taky jejich způsob, jak si vystřelit z časopisu s komerční módou,“ píše v rozsáhlém příspěvku.

Muzikanti se navlekli do značkových svetrů, které doplnili dlouhým šátkem namísto sukně. I když to byl pro Sednaouie významný milník jeho kariéry, na samotný proces snímání nemá moc jasné vzpomínky.

„Nepamatuju si, že bychom spolu hodně mluvili. Trochu jsem je ale asi škádlil, protože se zdálo, že si focení užívají. Vše šlo hladce a bylo to spontánní, nic jsme si předem nedomlouvali. Prostě jsme jenom vyšli ze studia a fotili hned na ulici u značky Republican street. Už ani nevím, jak dlouho to všechno trvalo. Možná jednu hodinu, maximálně dvě. Nevybavuji si ani zbytek týmu, nebyli to lidé, se kterými jsme obvykle pracoval. Buď jsem z toho byl tak vystresovaný nebo jsem byl plně soustředěný, protože mám jen mlhavé vzpomínky na to, co se dělo v okolí. Někdy kolem poledne jsme byli hotoví. K žádnému dalšímu kontaktu mezi mnou a muzikanty během focení nedošlo a nikdy v budoucnu jsem s nimi už nepracoval. Z toho důvodu mě celkem mrzí, že to bylo zrovna pro tenhle mizerný časopis a že se jednalo o parodii na módní focení. I když se mi ty zábavné fotky líbí, raději bych je poznal hlouběji a zachytil něco z jejich osobností.“

Snímky vyšly v listopadovém vydání pod titulkem Reaching Nirvana: The Grunge Gods Get In Touch With Their Feminine Side (v překladu Hon za nirvánou: Bohové grunge se napojují na svou ženskou stránku). Prohlédněte si je v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu