válkaČeskoslovenskoobjevy

Karel Schwarzenberg si zamlada zahrál ve filmu o císařovně Sissi

Bývalý ministr zahraničí a exšéf TOP 09 Karel Schwarzenberg v mládí zkoušel štěstí ve filmu. Jako dvacetiletý mladíček se v roce 1957 objevil ve slavném filmu Sissi, císařovnina osudová léta s hvězdnou Rommy Schneiderovou v hlavní roli.

blondie 7. ledna 2016

„Nutně jsem tehdy potřeboval peníze,“ naznačil Schwarzenberg serveru ECHO24.cz, co ho v roce 1957 přivedlo do filmových ateliérů. Jak známo, po komunistickém převratu v roce 1948 byl jeho rodině zabaven majetek orlické větve. V prosinci 1948 musel proto s rodiči opustit republiku a uchýlit se do emigrace. Zpočátku všichni žili u Schwarzenbergovy babičky z matčiny strany, která je i živila. O několik let později získali byt ve Vídni, kde mladý „kníže“ studoval rakouské gymnázium a později i právo a lesnictví, které však nedokončil. Jak sám přiznal, studiu mnoho nedal, zato se čile věnoval vídeňskému kavárenskému životu.

Ve filmové scéně můžete mladého Schwarzenberga vidět úplně vlevo, jak soustředěně pozoruje debatující aristokracii, která vzrušeně probírá záležitosti kolem císařovny Sissy a jejího manžela, rakouského císaře Františka Josefa I. Schwarzenberg za celou dobu nepromluví, ve filmu jen statuje a dělá křoví hlavním protagonistům. Očividně však bdí a dokonce se občas pokusí o pár gest. Nutno dodat, že mu to v černém saku a bílé košili s fiží velmi sluší.

Ve filmové kariéře ovšem Schwarzenberg nepokračoval. V roce 1960 jej adoptoval jeho strýc z hlubocko-krumlovské větve Schwarzenbergů, Jindřich ze Schwarzenbergu. Tato adopce pro něj znamenala finanční zajištění a dědictví v hodnotě až 400 milionů eur, které získal po strýcově smrti v roce 1965. Peníze už zkrátka nepotřeboval.

Další články

Zavří­t reklamu