Cesta ke slávě ani v případě Karla Gotta nebyla jednoduchá, nebýt podpory maminky, živil by se možná jako elektrikář.

Cesta ke slávě ani v případě Karla Gotta nebyla jednoduchá, nebýt podpory maminky, živil by se možná jako elektrikář. | zdroj: archiv Karla Gotta


Karel Gott věnoval první píseň své matce

TÉMATA: karel gott | hudba | zpěváci

user-avatar

Václav Pokorný

3. 10. 2019 | 19:00

Legendární postava české populární hudby zpěvák Karel Gott začal amatérsky vystupovat již v roce 1957. Svou první nahrávku nazpíval jako dárek pro svoji maminku.

Hudba Karlu Gottovi učarovala už jako učni. Celý svůj plat obětoval na nákup drahých gramofonových desek s tehdy nedostupnými americkými hity, které kupoval na černém trhu. Navštěvoval také pražskou hudební kavárnu Vltava, o které ještě netušil, že zde bude sám brzy vystupovat.

Jeho tatínek Karel však neměl pro synovy umělecké sklony žádné velké pochopení a trval na tom, že se musí nejprve vyučit nějakému "poctivému řemeslu". Zato múzicky založená maminka Marie svého syna všemožně podporovala, a to jak v malování, tak i ve zpěvu.

Na přání tatínka se tak Karel Gott junior nejprve vyučil elektromontérem pro montáž a provoz průmyslového zařízení v ČKD.  Výuční list obdržel 15. června 1957 v Odborném učilišti státních pracovních záloh číslo 19 v pražských Vysočanech. 

Sotva však výuční list získal, začal amatérsky vystupovat jako zpěvák a v roce 1957 nazpíval svou první nahrávku, kterou věnoval své mamince jako dárek.

V tomto roce se také zúčastnil různých pěveckých soutěží, ovšem většinou neuspěl. Zaujal až ve chvíli, kdy mu Karel Krautgartner nabídl možnost amatérsky vystupovat s jeho orchestrem v pražské kavárně Vltava a Alfa. V roce 1959 se v pražském Slovanském domě zúčastnil soutěže Hledáme nové talenty a okamžitě mu to otevřelo dveře do hudebního světa. S orchestrem dirigenta Krautgartnera také poprvé vyrazil za hranice do sousedního Polska. O rok později odešel Karel Gott definitivně z ČKD a začal se profesionálně věnovat pouze zpěvu. V tomto roce začal studovat na pražské státní konzervatoři operní zpěv u profesora Konstantina Karenina.

Velkým úspěchem pak byla pro Karla Gotta soutěž Hledáme písničku pro všední den, kterou pořádala Československá televize. Duet s jazzovou zpěvačkou Vlastou Průchovou Až nám bude dvakrát tolik (Supraphon, 1962) byl poslední Karlovou metou k profesionální dráze.

 

Od 1. února 1963 získal angažmá v divadle Semafor. Na Mikuláše téhož roku nahrál pro Supraphon jeden ze svých prvních velkých hitů "Oči sněhem zaváté", který mu složili Jiří Šlitr & Jiří Suchý. Poprvé ho zpíval ve hře "Zuzana není pro nikoho doma". Tohoto singlu se prodaly u nás i v cizině zhruba tři miliony kusů a jde o nejprodávanější píseň Karla Gotta. Navíc mu přinesla jeho historicky prvního Zlatého slavíka

V dalších letech své velmi úspěšné kariéry vydal skoro tři stovky alb a prodal 50 milionů nosičů desek. V anketách Zlatý slavík a později Český slavík získal celkem 42 ocenění. Na svém kontě má také osm zlatých desek a jednu diamantovou. Za svůj profesní život nazpíval celkem 978 písní. 

Životní odysea velkého matadora a nejslavnějšího českého zpěváka Karla Gotta skončila v úterý 1. října krátce před půlnocí ve věku 80 let. 

 

 

user-avatar

Václav Pokorný

3. 10. 2019 | 19:00

Zavří­t reklamu