válkaČeskoslovenskoobjevy

Karel Gott věnoval první píseň své matce

Karel Gott věnoval první píseň své matce
Zdroj: archiv Karla Gotta
+ 3 fotky+ 4 fotky

Legendární postava české populární hudby zpěvák Karel Gott začal amatérsky vystupovat již v roce 1957. Svou první nahrávku nazpíval jako dárek pro svoji maminku.

Václav Pokorný 3. října 2019

Hudba Karlu Gottovi učarovala už jako učni. Celý svůj plat obětoval na nákup drahých gramofonových desek s tehdy nedostupnými americkými hity, které kupoval na černém trhu. Navštěvoval také pražskou hudební kavárnu Vltava, o které ještě netušil, že zde bude sám brzy vystupovat.

Jeho tatínek Karel však neměl pro synovy umělecké sklony žádné velké pochopení a trval na tom, že se musí nejprve vyučit nějakému „poctivému řemeslu“. Zato múzicky založená maminka Marie svého syna všemožně podporovala, a to jak v malování, tak i ve zpěvu.

Na přání tatínka se tak Karel Gott junior nejprve vyučil elektromontérem pro montáž a provoz průmyslového zařízení v ČKD. Výuční list obdržel 15. června 1957 v Odborném učilišti státních pracovních záloh číslo 19 v pražských Vysočanech.

Sotva však výuční list získal, začal amatérsky vystupovat jako zpěvák a v roce 1957 nazpíval svou první nahrávku, kterou věnoval své mamince jako dárek.

V tomto roce se také zúčastnil různých pěveckých soutěží, ovšem většinou neuspěl. Zaujal až ve chvíli, kdy mu Karel Krautgartner nabídl možnost amatérsky vystupovat s jeho orchestrem v pražské kavárně Vltava a Alfa. V roce 1959 se v pražském Slovanském domě zúčastnil soutěže Hledáme nové talenty a okamžitě mu to otevřelo dveře do hudebního světa. S orchestrem dirigenta Krautgartnera také poprvé vyrazil za hranice do sousedního Polska. O rok později odešel Karel Gott definitivně z ČKD a začal se profesionálně věnovat pouze zpěvu. V tomto roce začal studovat na pražské státní konzervatoři operní zpěv u profesora Konstantina Karenina.

Velkým úspěchem pak byla pro Karla Gotta soutěž Hledáme písničku pro všední den, kterou pořádala Československá televize. Duet s jazzovou zpěvačkou Vlastou Průchovou Až nám bude dvakrát tolik (Supraphon, 1962) byl poslední Karlovou metou k profesionální dráze.

Od 1. února 1963 získal angažmá v divadle Semafor. Na Mikuláše téhož roku nahrál pro Supraphon jeden ze svých prvních velkých hitů „Oči sněhem zaváté“, který mu složili Jiří Šlitr & Jiří Suchý. Poprvé ho zpíval ve hře „Zuzana není pro nikoho doma“. Tohoto singlu se prodaly u nás i v cizině zhruba tři miliony kusů a jde o nejprodávanější píseň Karla Gotta. Navíc mu přinesla jeho historicky prvního Zlatého slavíka.

V dalších letech své velmi úspěšné kariéry vydal skoro tři stovky alb a prodal 50 milionů nosičů desek. V anketách Zlatý slavík a později Český slavík získal celkem 42 ocenění. Na svém kontě má také osm zlatých desek a jednu diamantovou. Za svůj profesní život nazpíval celkem 978 písní.

Životní odysea velkého matadora a nejslavnějšího českého zpěváka Karla Gotta skončila v úterý 1. října krátce před půlnocí ve věku 80 let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu