Karel Gott nazpíval píseň o Janu Palachovi. | zdroj: YouTube


Karel Gott nazpíval píseň o Janu Palachovi a riskoval stažení celé desky

TÉMATA: zpěváci | karel gott | jan palach

user-avatar

Blondie

17. 01. 2018 | 08:00

Přesně deset let po upálení Jana Palacha vyšla Karlu Gottovi dlouhohrající deska s názvem Romantika. Byla na ní i téměř sedmiminutová píseň Můj bratr Jan s textem evokujícím tragický osud Jana Palacha. Stačilo málo a jen kvůli této skladbě mohlo být celé Gottovo album staženo z prodejen.

Karel Gott píseň objevil ve zpěvníku amerického skladatele, zpěváka a klavíristy Erica Carmena, který ji složil na motivy II. Klavírního koncertu Sergeje Rachmaninova. Gott ji nechal otextovat nejlepším českým textařem té doby, Zdeňkem Borovcem. A ten se rozhodl, že v ní nenápadně připomene oběť statečného Jana Palacha. Přišel tedy za Gottem a zeptal se ho, co by říkal, kdyby v té písni zaznělo:

"Miloval svět a měl tak málo, málo let, když do těch bran si troufal vjet, z nichž nelze zpět. Snad se jen vznes, aby tak líp tam shůry zhlíd, čím jsme si přáli dříve být a čím jsme dnes." 

Jan Palach (1948–1969) obětoval svůj život na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy.

Gott mu tehdy odpověděl. „Zdeňku, to vaše básnické vyjádření není triviální a není sestřelitelné. Možná si toho ti nahoře nevšimnou.“ Jenže si všimli a Gotta udali. „Všimly si toho ty střední kádry. U nich platí zásada nekamarádit se s nimi! Ti vás sejmou závistí a klepy,“ řekl Gott před lety ve svém obsáhlém rozhovoru pro magazín MF. 

Textař Zdeněk Borovec (1932–2001)

Situace byla o to horší, že v sázce byl osud celého nově vydaného alba. Gott si Romantiky velmi cenil, považoval je za jedno ze svých nejhezčích, a jak přiznal, stálo také hodně peněz. "První náklad byl sto padesát tisíc a celé se to mělo stáhnout. Naštěstí se našli na vysokých místech tací, kteří zamezili stažení téhle desky. Romantiky se podařilo prodat bezmála čtvrt milionu,“ prozradil v rozhovoru, které bylo vytištěno na bookletu k reedici alba na CD. „Já jen věděl, že s touhle písní nesmím zlobit na jevišti. Proto jsem ji taky nazpíval jen jednou v televizní show Karel Gott v Lucerně,“ uvedl dále. Karel Gott v Lucerně (1978)

Sama píseň se u posluchačů a fanoušků s žádnou zvláštní odezvou nesetkala. „Nikdo nepřišel, aby řekl: ´To jste udělali dobře!´ Ne, bylo ticho. Ale ozvali se různí krajští tajemníci,“ vzpomínal Gott. Zato mu pak mnozí po sametové revoluci nemohli zapomenout, že podepsal Antichartu a při jejím hromadném podepisování vystoupil v Divadle hudby s projevem, v němž prohlásil: „Patřím mezi ty, kteří raději zpívají, než mluví.“

user-avatar

Blondie

17. 01. 2018 | 08:00

Zavří­t reklamu