válkaČeskoslovenskoobjevy

Gott chtěl dostat do Prahy Johna Lennona! Překazila mu to Yoko Ono?

Gott chtěl dostat do Prahy Johna Lennona! Překazila mu to Yoko Ono?
Zdroj: Z archivu Karla Gotta

Setkání, kterého si zpěvák Karel Gott nejvíce cení, se odehrálo v roce 1971 v Londýně, v kanceláři nahrávací společnosti Apple. U jednoho stolu se tam král české pop-music sešel s bývalým členem legendární kapely Beatles Johnem Lennonem. Jejich rozhovoru přihlížela Lennonova manželka Yoko Ono, kterou Gott však nesnášel. Věděl, jaký vliv má na svého muže, a tak se obával, že stejně jako rozhádala slavné "brouky", může zničit i jeho grandiozní plán.

blondie 25. srpna 2014
John Lennon

John Lennon

Karel Gott totiž Lennonovi nabídl, že mu v Praze domluví koncert. Jednalo se o tom, že by slavný britský zpěvák koncertoval na Strahovském stadionu s kapelou Plastic Ono Band, v níž na kytaru hrálo takové eso jako Eric Clapton. Český zpěvák už se s nimi všemi viděl společně na pódiu.

John Lennon a Eric Clapton

John Lennon a Eric Clapton

Lennon tehdy vůbec nebyl proti a jedinou podmínku, kterou si kladl, bylo, že koncert musí být charitativní a že výtěžek půjde na pomoc SOS vesničkám. „Řekl mi, že by si nevzal žádný honorář,“ vzpomínal český zpěvák. „Já už ani přesně nevím, kolik mám peněz, další nepotřebuju. Každou vteřinu někde hrajou moje písničky, nebo se prodává naše muzika,“ vysvětloval notně překvapenému Gottovi.

Lennon byl znám jako levicově orientovaný aktivista, který brojil proti kapitalismu a válce ve Vietnamu. Český zpěvák se mu tehdy snažil naznačit, že ani socialistické Československo není žádná hitparáda. „Popisoval jsem mu, jak se tady nic nesmí, jak je tu normalizace, nesmí se říkat slovo pop-music a jiné anglické výrazy, zpěváci musejí být ostříhaní nakrátko a tak. Vrtěl hlavou, koukal na mě nevěřícně a pořád opakoval: ,it’s strange´“

John Lennon rudým špionem

John Lennon rudým špionem

Bohužel plánovaný koncert se nikdy neuskutečnil. Tehdejší komunistická garnitura, v jejíž očích byl Lennon kapitalistický živel, milionář a ochlasta, mu vystoupení zkrátka zatrhla.

Další články

Zavří­t reklamu