Josef Beran na Karlštejně při vysvěcení Kaple sv. Václava.

Josef Beran na Karlštejně při vysvěcení Kaple sv. Václava. | zdroj: čtk


Kardinálu Josefu Beranovi StB tajně přimíchávala do nápojů afrodiziaka, aby ho nachytala při choulostivé situaci

TÉMATA: československo | stb | církev | vatikán | komunismus

user-avatar

Václav Pokorný

19. 04. 2018 | 10:00

Kardinál Josef Beran okusil za nacistické okupace koncentrák, pak tvrdou internaci za komunistů. Charizmatického katolíka se komunisté snažili znevážit a vynaložili značné úsilí, aby získali kompromitující materiály o jeho chování k jedné z jeptišek. Do polévky a čajů jim přidávali afrodiziaka a předpokládali, že vlivu prášků podlehnou. Akce StB trvala více než rok.

Když nacistické Německo okupovalo Čechy a Moravu, byl Josef Beran rektorem pražského Arcibiskupského semináře a nesl hlavní odpovědnost za přípravu budoucích kněží. Pozornosti gestapa neuniklo Beranovo působení před záborem Sudet a odpor vůči nacistické ideologii. Po několika předchozích výsleších byl 6. června 1942 zatčen a převezen do pankrácké věznice a následně do věznice gestapa v Terezíně. Odtud pokračoval do vyhlazovacího koncentračního tábora v Dachau, kde se v roce 1945 dočkal osvobození americkou armádou.

Po válce jej papež Pius XII. jmenoval pražským arcibiskupem. Po komunistickém převratu v roce 1948 se odmítl podřídit totalitní moci a exkomunikoval a suspendoval kněze Josefa Plojhara, který přes jeho přísný zákaz přijal místo v komunistické vládě. Od 19. června 1949 byl již pod stálým dohledem Státní bezpečnosti a protiprávně internován ve své pražské rezidenci. Josef Beran s pilou

7. března 1951 pak začalo období jeho internace na utajených místech v Roželově, Růžodolu, Myštěvsi, Paběnicích, Mukařově a nakonec v Radvanově. Během internace byl Beran neustále sledován a StB se na něj pokoušela opatřit či vyrobit kompromitující materiály. Konkrétně během dvouletého věznění v Růžodole StB tajně přimíchávala do nápojů a jídla pro arcibiskupa a řeholnici, která se o něj starala, afrodiziaka v naději, že bude mít příležitost natočit nějaké choulostivé scény. „Ovšem akce skončila debaklem, neboť nejenže nedosáhla úspěchu, ale arcibiskup nakonec příslušníka StB, který ho tajně natáčel, přistihl,“ napsala Stanislava Vodičková v životopisné knize o Beranovi Uzavírám vás do svého srdce.

25. února 1965 jej papež Pavel VI. jmenoval kardinálem. Stát povolil arcibiskupu Beranovi odjet ze země do Říma na slavnostní předání kardinálského titulu, už mu ale nedovolil vrátit se zpátky. Po třech letech v Římě Beran roku 1969 zemřel. Jeho výslovným přáním bylo, aby po jeho smrti byly ostatky převezeny do vlasti k poslednímu odpočinku. Komunisté se jej však báli i po jeho smrti a převoz nedovolili. Jeho tělo bylo pohřbeno v kryptě Baziliky svatého Petra ve VatikáněKardinál Josef Beran

V loňském roce začalo jednání o možném návratu jeho ostatků do České republiky. Současný papež František převoz povolil v souladu s kardinálovou poslední vůlí, a 20. dubna dopoledne tak budou ostatky kardinála Berana po téměř 50 letech od jeho smrti letecky dopraveny zpět do vlasti. Druhý den nato bude v katedrále svatého Víta pražský arcibiskup Dominik Duka sloužit mši, během níž bude vystavena lebka mučedníka sv. Vojtěcha. Po ní bude rakev s ostatky kardinála Josefa Berana vystavena po tři dny k veřejné úctě a poté uložena v nově zřízeném sarkofágu v katedrále.

user-avatar

Václav Pokorný

19. 04. 2018 | 10:00

Zavří­t reklamu