Tento kardinál červený je červený jen z poloviny, stejně tak je jen napůl samec.

Tento kardinál červený je červený jen z poloviny, stejně tak je jen napůl samec. | zdroj: sciencealert.com


Dycky Most v přírodě! Kardinál červený je z poloviny samec a z poloviny samice

TÉMATA: ptáci | zvířata | usa | pohlaví | hříčky přírody

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 03. 2019 | 08:00

Je to jako byste vzali půlku samice a půlku samce a spojili je do jednoho těla. Kardinál červený, tedy někteří jedinci tohoto druhu, se vyznačují tzv. bilaterálním gynandromorfismem. Zajímavá hříčka přírody vytváří podivného tvora, který je samcem i samicí.

Bilaterální gynandromorfismus u kardinálů červených byl popsán poprvé v roce 1920 u kuřete, které mělo uvnitř těla jak vaječníky, tak varlata. Šlo o výjimečný jev, jaký do té doby nikdo neznal. A do dnešních dnů je tomu v podstatě stále tak, stále jde o výjimečný jev. Proto byli překvapeni lidé z města Erie v Pensylvánii, kteří měli za svým domem krmítko pro ptáky, když spatřili podivně zbarveného kardinála červeného. Byl totiž červený jen z poloviny, druhá polovina těla byla šedobílá. Podle odborníků jde o výše zmíněný případ bilaterálního gynadromorfismu. V těle ptáka jsou jak samičí, tak samčí hormony. Tímto typem genetické mutace je zatížen podle odhadů jeden z milionu ptáků. Jde tedy o jev mimořádně vzácný. Objevuje se nejen u kardinálů červených, ale také některých druhů krabů, krevet, můr nebo mravenců.

Bilaterální gynandromorfismus je nejvzácnější ze všech fenoménů, kdy jsou zvířata schopná měnit pohlaví. Obecně existují tři možné varianty.  Samci se mohou změnit v samici (protandrie), samice se mohou změnit v samce (protogynie) a oboustranná nebo simultánní změna pohlaví, kdy je zvíře samcem i samicí zároveň a proměňuje se v určitých fázích života. Taková činnost je známá u ryb. Pokud máte doma v akváriu paví očka, mohli jste tuto změnu vidět na vlastní oči. Některé z těchto rybek jsou totiž schopny změnit takto pohlaví, a co se zdálo být dlouho samičkou, se ukáže jako samec. Příroda zkrátka umí být i v pojetí pohlaví velmi kreativní a tvůrčí. Možná bychom to měli mít na paměti, až budeme hloubat o tom, že muž je muž a žena je žena a vše ostatní je proti přírodě.

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 03. 2019 | 08:00

Zavří­t reklamu