válkaČeskoslovenskoobjevy

Karafiáty proti zbraním: Přečtěte si příběh za ikonickou fotkou

Karafiáty proti zbraním: Přečtěte si příběh za ikonickou fotkou
Zdroj: vintag.es

21. října 1967 se před Pentagonem uskutečnil protest proti válce ve Vietnamu. Zúčastnil se ho i fotograf deníku Washington Star Bernie Boston, který zde pořídil jeden ze svých nejikoničtějších snímků.

Simona Knotkova 17. listopadu 2018

Proti skupině především mladých demonstrantů tehdy stáli ozbrojení příslušníci Národní gardy. „Vypadalo to hodně zle,“ vzpomínal Bernie Boston v rozhovoru z roku 2006 pro National Public Radio. „Najednou se ale objevil mladý muž s květinami. Vyrazil s nimi proti zdviženým zbraním a začal je vsouvat do hlavní. Stál jsem na zdi, odkud jsem všechno viděl, a celou podívanou jsem začal fotit.“

Fotograf si byl vědom, jak ikonický moment se mu podařilo zachytit. Jeho vydavatel měl bohužel jiný názor. Editoři Washington Star neodhadli kulturní i historickou cenu snímku a namísto titulní strany mu věnovali místo v méně významné sekci.

„Šéfredaktor nedokázal prohlédnout důležitost fotografie. Pohřbil ji hluboko v novinách…,“ vyprávěl Boston.

Počáteční nezdar ho však nijak neodradil. Snímek začal rozesílat po různých soutěžích, kde bez problémů odhadli jeho kvalitu a Bostona zahrnuli cenami. Téhož roku byla fotografie Flower Power (Síla květin) také nominovaná na Pulitzerovu cenu.

Poté, co se fotografie dočkala mezinárodního ohlasu, začaly se vést debaty, kdo je oním mladým mužem, který neohroženě strká karafiáty do hlavní stráže. Později bylo odhaleno, že jím byl osmnáctiletý newyorský herec George Edgerly Harris III. Po čase si změnil jméno na umělecký pseudonym Hibiscus a stál kupříkladu u založení avantgardní divadelní společnosti The Cockettes, v jejímž středu stáli gayové. On sám nakonec v pouhých 32 letech podlehl AIDS.

Bernieho Bostona čekala naopak ještě dlouhá kariéra. Jméno si udělal jako fotograf bojovníků za občanská práva a v jeho portfoliu nechyběly portréty žádného amerického prezidenta od Harryho Trumana až po Billa Clintona. Zájemci o jeho učení mohli navštěvovat přednášky ve Virginii a New Yorku.

Zemřel 22. ledna 2008 ve věku 74 letech poté, co prohrál boj se vzácnou krevní chorobou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu