válkaČeskoslovenskoobjevy

Použité kávové kapsle zaplavují planetu. Uděláme s tím už konečně něco?

Použité kávové kapsle zaplavují planetu. Uděláme s tím už konečně něco?
Zdroj: smithsonianmag.com

Kapslové kávovary jsou hitem posledních let. Vždyť podle reklamy na ně nedá dopustit ani sám George Clooney! Na naši pohodlnost ale už doplácí příroda. Plastikové obaly použitých kapslí jsou totiž použitelné jen jednou a nejdou recyklovat.

Simona Knotkova 7. března 2016

Problém se týká především kapslí společnosti Keurig Green Mountain. Američan John Sylvan je s týmem spoluprácovníků vyvinul před lety pro kanceláře. Nápad se ale uchytil a kávová směs v malých plastikových kelímkách se pomalu začala stávat samozřejmostí i ve velké části domácností. A nastal problém, jak se použitých kapslí zbavit. Recyklovat totiž z důvodu různorodého složení – od plastu až po hliník – nejdou.

„Někdy se cítím špatně kvůli tomu, že jsem je vymyslel. Kávovar ani nemám doma,“ nechal se slyšet Sylvan v rozhovoru pro The Atlantic. Společně s ostatními navrhl a otestoval kapsle, které se dají recyklovat. Protože firmu Keurig v roce 1997 nadobro prodal Green Mountain, svůj nápad nemůže realizovat. Snad je tedy aspoň pravdivé tvrzení, že společnost má svůj vlastní plán na výrobu recyklovatelných kapslí, jenž by měl vstoupit v platnost do roku 2020. Podle oficiálního vyjádření ale bude těžké najít ten správný materiál, který by udržel kávu čerstvou, snesl vysokou teplotu a zároveň by byl v kávovaru lehký k propíchnutí.

Za pohodlnost se mnohdy platí. Tyto obaly jsou možná malé, ale způsobují škody obřích rozměrů.

Za pohodlnost se mnohdy platí. Tyto obaly jsou možná malé, ale způsobují škody obřích rozměrů.

S nadbytkem odpadového materiálu se rozhodli zatočit i v Hamburku. Německé město jako první na světě odstranilo kapslové kávovary z vládních budov. Představitelé státu doufají, že jejich krok budou následovat i další občané. Není to ostatně jediné zakázané zboží na politické půdě. Zdejší senátoři zde nenajdou ani plastikové příbory a táce nebo tekutiny v PET láhvích. „Našim cílem je zvýšit povědomí o produktech šetrných k životnímu prostředí, a bojovat tak proti globálnímu oteplování,“ sdělil ministr životního prostředí Jens Kerstan.

Budete jejich krok následovat? Nebo nadále budete upřednostňovat pohodlí a luxus rychle připravené kávy? Volba je na vás.

Další články

Zavří­t reklamu