válkaČeskoslovenskoobjevy

87letá lidová malérečka Anežka Kašpárková i letos vyzdobí kapličku v Louce. Dělá to skoro 40 let

87letá lidová malérečka Anežka Kašpárková i letos vyzdobí kapličku v Louce. Dělá to skoro 40 let
Zdroj: www.chatar-chalupar.cz
+ 4 fotky+ 5 fotek

V Louce na Horňácku si místní své kapličky váží jako málokde. Nejen že ji každý rok čerstvě nabílí, ale ještě ji krásně ozdobí modrými ornamenty. O obnovu malby se už čtyři desetiletí stará horňácká lidová malérečka Anežka Kašpárková. Letos jí bude už 87 let, přesto se na jaře znovu posadí se štětcem ke zdi kaple a pustí se do výzdoby.

Markéta Oderská 5. března 2015

Malování stařence zabere několik dní, začne s ním týden před svatým přijímáním, které je letos stanoveno na 17. května. Sama si namíchá modrou ultramarínovou barvu, kterou jí zakoupila obec, a pak pod jejíma šikovnýma rukama začnou rozkvétat květinové ornamenty, které Kašpárková maluje z hlavy, podle vlastní fantazie, nepotřebuje k tomu žádnou předlohu. Styl dekoru sice zachovává, ale pokaždé vytvoří jiné ornamenty. Za umělkyni se ovšem nepovažuje. „Jakápak já jsem umělkyně,“ směje se, „akorát mě to baví a chci pomáhat,“ říká.

Starostka Louky Anna Vašicová si její práce váží a pevně doufá, že po ní jednou převezme štafetu některá z jejích šikovných příbuzných a bude pokračovat v tradici. „Myslím, že má v rodině nástupkyni, je jí 35 let a také umí malovat lidové vzory,“ naznačila starostka.

Kaplička, která pochází z počátku 18. století, je zajímavým dokladem lidové barokní architektury u nás. Její bílou omítku krášlí lidové ornamenty už více než 100 let a Anežka Kašpárková je už třetí malérečkou v pořadí, která se o tuto výzdobu stará.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu