Tohle je nejzachovalejší kostel ve stylu Sogn v celém Norsku.

Tohle je nejzachovalejší kostel ve stylu Sogn v celém Norsku. | zdroj: thevintagenews.com


Kostel ze 13. století je celý ze dřeva, postavili ho bez jediného hřebíku

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 08. 2017 | 13:00

Kostel Borgund Stave se nachází ve vesnici Borgund v Norsku. Je na první pohled kouzelný svou architekturou i použitým dřevem. Navíc je to architektonický zázrak, protože je postaven bez jediného hřebíku.

Kostel je zařazen mezi trojlodní sakrální stavby. Je postaven v architektonickém stylu zvaném Sogn. V Norsku je 28 kostelů postavených v tomto stylu, ten v Borgundu je nejzachovalejší. Je také chráněnou architektonickou památkou, takže se v něm už nekonají bohoslužby. Postaven byl mezi lety 1180 až 1250. Zkonstruován byl z vertikálně stojících dřevěných trámů zvaných Stave, podle kterých tyto kostely nesou své jméno. 

Kostel je stále hojně navštěvován turisty i odborníky, kteří chtějí prostudovat architekturu Sogn. Přestože je ale ve velmi zachovalém stavu, v průběhu let z něj muselo být odstraněno mnoho doplňků, zejména z interiéru. V pozdějších rekonstrukcích kostela byly na jeho střeše vyměněny některé šindele. Na zdech však stále zůstávají runové nápisy. Jeden z nich znamená v překladu Ave Maria, další říká: Thor napsal tyto runy večer při mši svatého Olafa. Zajímavé je, že přesná replika kostela je postavená ve městě Rapid v Severní Dakotě v USA. Volnou kopií je pak kostel Gustava Adolfa v německém Hahnenklee v pohoří Harz. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 08. 2017 | 13:00

Zavří­t reklamu