válkaČeskoslovenskoobjevy

Kaplan vyfotil koncentrační tábor Bergen-Belsen, fotky až nyní našel jeho vnuk a zveřejnil je

Kaplan vyfotil koncentrační tábor Bergen-Belsen, fotky až nyní našel jeho vnuk a zveřejnil je
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 9 fotek+ 10 fotek

Vojenský kaplan Charles Parsons byl jedním z členů britské jednotky, která osvobodila nacistický koncentrační tábor Bergen-Belsen. Nafotil scény bezprostředně po osvobození, ale nikdy o těchto snímcích nikomu neřekl. Náhodou je až nedávno objevil jeho vnuk.

Tomáš Chalupa 16. dubna 2015

Když britské a kanadské jednotky osvobodily koncentrační tábor Bergen-Belsen, vojáci byli naprosto šokováni tím, co viděli. Parsons na tom byl stejně jako ostatní a nemohl vůbec pochopit hrůzné výjevy, které viděl. Tak je alespoň nafotil. Bergen-Belsen rozzuření a šokovaní vojáci vypálili do základů.

Parsons však nejen fotografoval, ale hlavně se snažil přinést úlevu těm, kteří se právě vrátili z pekla na zemi. Bylo to nemožné. Ještě po osvobození zemřelo 13 000 lidí na tyfus, podvýživu a další nemoci, bylo to kolem 500 lidí denně. Hrůza jakoby nebrala konce.

Parsonsovy fotografie by zůstaly možná navždy zapomenuty, kdyby si jich nevšiml jeho sedmadvacetiletý vnuk Tom Marshall. „Nikdy jsem nevěděl, co děda ve válce zažil. Já jsem ho nepoznal a babička nikdy nemluvila o tom, co ve válce prožil. Nechápal jsem proč, ale když jsem objevil ty snímky, pochopil jsem to. Teď vím, že to byl statečný muž, který zachránil mnoho životů,“ řekl Marshall.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu