Doktor John Brinkley byl jedním z největších šarlatánů všech dob, jeho léčba zabíjela

Doktor John Brinkley byl jedním z největších šarlatánů všech dob, jeho léčba zabíjela | zdroj: thevintagenews.com


Kansaský šarlatán léčil neplodnost implantováním kozlích varlat, zabil stovky lidí, vydělal miliony

TÉMATA: medicína | usa

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 08. 2018 | 09:15

John Richard Brinkley byl šarlatán za Kansasu, který si vysloužil přezdívku „kozí doktor“. Bylo to kvůli jeho svérázné a velmi nebezpečné metodě, s níž léčil neplodnost. Implantoval totiž mužům kozlí varlata.

Brinkley byl v roce 1913 operátorem radiostanice na nádraží. Také mu utekla jeho žena Sally se třemi dcerami a celkově to šlo s Brinkleyho životem z kopce. Brinkley měl ale celoživotní sen – stát se lékařem. Stejně jako jeho otec, který měl praxi v městečku Beta v Severní Karolině. Zemřel, ještě když byl John malé dítě, ale jeho geny zřejmě způsobily, že John chtěl být lékařem. Měl na to dokonce vzdělání, ne sice medicínské, ale takové, které mu umožnilo předstírat, že je lékař. Absolvoval obecné medicínské vzdělání na univerzitě, které jej v té době opravňovalo k tomu, aby si otevřel třeba lékárnu. John Brinkley

A tak se Brinkley přestěhoval do Milfordu v Kansasu. To už si našel novou ženu jménem Minnie a v Milfordu hodlal začít znovu. Skutečně si s manželkou otevřeli malou lékárnu. Jenže v Milfordu nebyl žádný doktor a jediný člověk široko daleko, který o sobě mohl tvrdit, že jím je, byl právě Brinkley. 

Zpočátku léčil všechny neduhy bylinkami a výtažky, což bylo levné a někdy to i fungovalo. Jenže jednoho dne roku 1917 přišel do jeho lékárny jistý Bill Stitsworth. Byl nešťastný, protože se už 16 let neúspěšně snažil oplodnit svou ženu. Podle autobiografie, kterou o Brinkleym napsal Clemet Wood, se právě v té chvíli na ulici dvě kozy oddávaly páření. Brinkley prý v žertu řekl: „Neměl byste problémy, kdybyste měl pár jeho koulí,“ a mávl směrem ke kozlovi pářícímu se s kozou. Stitsworth se ale téhle absurdní myšlenky chytil a řekl: „Tak proč mi jich tam pár nedáte? Proč mi je netransplantujete?“ Zdá se to podivné, ale zkusme věřit Woodovi, že to tak nějak bylo.

Věci se skutečně daly do pohybu a za 150 dolarů zahájil Brinkley proceduru implantace kozlích varlat panu Stitsworthovi. A za devět měsíců poté se Stitsworthovým narodil zdravý chlapeček. Léčebná metoda doktora Brinkleye se okamžitě rozkřikla po celém Kansasu.

Z Brinkleye se přes noc stala lékařská celebrita. Otevřel si vlastní kliniku s 16 pokoji a prováděl kolem 50 transplantací varlat týdně. Vedlo to tak daleko, že se v Kansasu začalo prudce nedostávat kozlů a museli být importováni z Arkansasu.

Celý tento byznys byl přitom značně pochybný a Brinkley doslova prodával vzduch. Vše stálo jen na víře a dobrém marketingu. O nějakých vědecky prokázaných účincích se naprosto nedalo mluvit, ale s podobnými šarlatánskými klinikami a centry se setkáváme běžně i v moderní době. Málokdo se ale uchýlí k transplantaci orgánů, která nemá žádný smysl.

Tedy pokud nemáme na mysli peníze. Brinkley vydělával milion dolarů ročně,  a to už byl pořádný balík. Dokonce založil vlastní radiovou stanici, která hlásala jeho úspěchy na poli léčby neplodnosti do celých Spojených států. Mluvil tam nejen on, ale také šťastní pacienti. Nechával se fotit s dětmi, které se vyléčeným párům narodily. Marketing jel na plné obrátky.

O Brinkleym a jeho metodách léčení se psalo v novinách.

Vše fungovalo skvěle po celých dvacet let. Mužům hnily v tělech kozlí varlata, protože nešlo o opravdovou transplantaci, ale pouze o vložení varlat do šourku. Muži je cítili, měli pocit, že dostali pořádné koule, ale měli jen dva kusy kozlích varlat v šourku, bez napojení na vlastní organismus.

Až v roce 1941 Americká lékařská asociace prohlásila Brinkleyho za šarlatána a odhalila, že nemá žádné medicínské vzdělání. Začaly se na něj valit žaloby a musel vyplácet obrovské sumy za kompenzace za zdravotní komplikace. Mnoho mužů mělo zdravotní komplikace v souvislosti s jeho zákrokem, ale nikoho z nich nenapadlo si jít stěžovat, dokud se celá věc neprovalila. Brinkley zanedlouho zemřel s ostudou a zcela bez peněz.

Po jeho smrti dále umíraly stovky jeho pacientů na gangrénu, kterou způsobovala hnijící kozlí varlata v jejich šourcích. Děsivý případ tak měl dozvuky ještě mnoho let po Brinkleyho smrti.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 08. 2018 | 09:15

Zavří­t reklamu