válkaČeskoslovenskoobjevy

Kaňon Silfra je místo s nejčistší vodou na světě, potápěči tu vidí až na dno

+ 7 fotek+ 8 fotek

Nejsou tam korály ani pestrobarevné ryby, přesto patří kaňon Silfra v jezeře Thingvellir na severu Islandu k nejnavštěvovanějším místům k potápění. Je to jako proplouvat mezi kontinenty, říkají ti, kteří zažili pohled na majestátní stěny kaňonu.

Tomáš Chalupa 2. března 2015

V jezeře Thingvellir se setkávají americká a euroasijská tektonická deska, tedy v podstatě dva kontinenty. Je to oblast mnoha zemětřesení, průměrně k jednomu zde dojde za 10 let. V podzemí je proto spousta porózní ztuhlé lávy.

Druhý největší ledovec na Islandu napájí jezero vodou, ovšem ta putuje do jezera průměrně 50 let. Jde o dokonalou filtraci, která dělá z vody v jezeře možná nejčistější vodu na světě. Dá se samozřejmě pít, ale hlavně je skrze ní vidět na více než sto metrů daleko.

Místem dotyku tektonických desek je právě kaňon Silfra. I on vznikl díky zemětřesením, je plný jeskyní a prohlubní. Dělí se na tři části – laguna, hala a katedrála. V katedrále leží nejhlubší bod 63 metrů hluboko. Naskýtá se zde dechberoucí podívaná, protože v katedrále je vidět až na samé dno. Do Silfry se každoročně potápějí desítky potápěčů a kaňon patří mezi deset nejvyhledávanějších míst k potápění na světě. I přes vynikající viditelnost se zde potápění však doporučuje jen zkušeným potápěčům.

„Bylo to neuvěřitelné. Jako prozkoumávat cizí planetu ve stavu beztíže. Chtěl jsem se napít místní vody, protože ta je možná nejkvalitnější a nejčistější na světě, ale má jen jeden nebo dva stupně nad nulou a vzhledem k tomu, jaká mi byla zima, jsem si to nakonec rozmyslel,“ popsal své dojmy ze Silfry francouzský potápěč a mořský biolog Mathieu Folquie.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu