Brooklynský upír: Alfred Fish. Po dopadení policií tvrdil, že zabil a snědl nejméně 100 dětí. Byl popraven na elektrickém křesle v roce 1936

Brooklynský upír: Alfred Fish. Po dopadení policií tvrdil, že zabil a snědl nejméně 100 dětí. Byl popraven na elektrickém křesle v roce 1936 | zdroj: Profimedia.cz


Příběhy největších kanibalů, na které by svět raději zapomněl

TÉMATA: kanibalismus | záhady | rusko | krimi

user-avatar

Petr Gotlieb

24. 01. 2015 | 19:17

Při vyslovení pojmu kanibalismus se většině lidí vybaví děsivé poznatky o lidech, které zná svět jako zrůdy, psychicky narušené osoby a nelítostné vrahy. Kanibalismus je ale součástí lidské i zvířecí říše od nepaměti. Pro některé byl součástí náboženství, pro jiné v novodobých dějinách dokonce jedinou možností, jak přežít. Kanibalismus je temnou kapitolou ukrajinských dějin i mučivou vzpomínkou na leteckou havárii uruguayského ragbyového týmu. Kanibalismus je i vděčnou tématikou pro filmové tvůrce a spisovatele. Jedním z nich je i český režisér Petr Jákl, jehož temný thriller GHOUL, inspirovaný příběhem kanibala Andreje Čikatila, se objeví v českých kinech od 26. února a o měsíc později i v Americe. Pojďte se seznámit s příběhy, které by svět raději zapomněl.

Kanibalismus je tématem, které doslova jako magnet přitahuje filmové tvůrce. Mnozí z nich se nechali inspirovat skutečnými příběhy kanibalů – vrahů, jiní si vymysleli své vlastní požírače lidí. Když filmový fanoušek drsných snímků zapátrá v paměti, vybaví si zhruba dvě desítky filmů, v nichž je hlavním tématem právě kanibalismus. Jedním z nejznámějších případů kanibala stvořeného scenáristy je Hannibal Lecter ve slavném thrilleru Mlčení jehňátek.

„Hannibal Lecter je fiktivní postava sériového vraha a kanibala z románů amerického spisovatele Thomase Harrise, která je skvěle propracovaná a divák jí má spojenou s obličejem Anthony Hopkinse. Když jsem poprvé viděl Mlčení jehňátek, tak jsem byl naprosto uchvácen a nemyslel jsem, že bych mohl později objevit ještě zajímavější příběh,“ říká Petr Jákl, jehož k natočení nového filmu inspiroval příběh skutečného kanibala z Ukrajiny Andreje Čikatila. Ten je považován za jednoho z nejhrůznějších kanibalů novodobých lidských dějin napříč všemi kontinenty. Kteří další kanibalové patří mezi nejhorší stvůry planety?

Kanibal z hor: snědl celou výpravu

Alfred Packer byl jedním ze zlatokopů v Coloradu v druhé půli 19. století. Když se jednoho dne vydal s pěticí dalších hledačů zlata do hor, aby objevili zlatou žílu, tehdy ještě nikdo z výpravy netušil, že jdou na jistou smrt. Trvalo celé dva měsíce, než výprava skončila, vrátil se z ní ovšem pouze jediný muž – Alfred Packer. Tehdy si vymyslel příhodu, že byl ostatními napaden, ale všechny je přemohl a jejich těla mu posloužila jako záchrana života v tvrdé horské zimě. Podivné příhodě však nikdo neuvěřil a Packer dostal 40 let vězení. Kvůli nedostatku důkazů byl ale propuštěn a nikdo neprokázal jeho vinu.

Brooklynský upír: Alfred Fish

Alfred Fish se stal legendou ve svém oboru. Ještě když žil, lidé mu přezdívali mnoha mýtickými jmény a přezdívkami. Ve skutečnosti byl však zvráceným sériovým vrahem, který vyznával brutální násilí a jako oběti končily v jeho spárech především děti. Když ho po letech řádění policisté dopadli, on sám se rád chlubil, že zabil a snědl více než sto lidí. Důvodem jeho počínání údajně byly náboženské důvody. Spíše než to se však jednalo o nejvyšší možnou formu zvrácenosti, protože rád týral také blízké svých obětí. Například rodičům jedné ze svých obětí poslal dopis několik let po vraždě, v němž podrobně vylíčil, co se s jejich dítětem stalo. Jeho počínání definitivně zastavily úřady, které ho nechaly v roce 1936 popravit.

Rostovský řezník: snědl i bratra

Andrej Čikatilo je pokládán za nejhoršího masového vraha minulého století. Celkově zavraždil a částečně snědl více než pět desítek mužů, žen i dětí. Vzhledem k tomu, že tehdejší politická garnitura v Sovětském svazu nepřipouštěla, že by v jejich zemi mohl řádit masový vrah, Čikatilovi se dařilo utíkat před spravedlností celých dvanáct let. Protože byl vzdělaným člověkem, místním učitelem, ženatým mužem a vzorným otcem, podezření, které na něj policisté měli již v začátcích jeho řádění, bylo smeteno pod stůl. Čikatilův příběh kanibala však začíná mnohem dřív, když v Ukrajině po druhé světové válce řádil druhý hladomor a lidé pro přežití konzumovali druhé. Údajnou obětí tohoto kanibalismu se stal i Čikatilův bratr Stěpan. Jeho kanibalská jízda skončila náhodou, když byl zatčen jedním z policistů nedaleko dalšího místa vraždy. Před soudem se snažil vystupovat jako duševně nemocný muž, přesto však skončil na popravišti v roce 1994. Jeho pozůstalí dodnes popírají, že by jejich otec tyto hrůzné činy někdy spáchal. Důkazy ale byly nezvratné.

Příběh, který otřásl Českou republikou a Slovenskem, je starý teprve dva roky. Slovenský vrah Matej Čurko byl na veřejnosti solidně působící chlapík, který byl šťastně ženatý celých deset let, měl dvě malé dcery a ani náznakem nevybočoval ze společenského normálu. Policisté ovšem označili právě jeho za vraha dvou mladých žen, z nichž jedna byla dokonce snědena.

Nesmělý lidojed: snědl spolužačku a dnes recenzuje restaurace

Kanibal, který měl v sobě notnou dávku nesmělosti – tak mluvili známí o muži jménem Issei Sagawa, jehož příběh otřásl Paříží na počátku 80. let minulého století. Právě tento elegantní, přátelský a vždy gentlemansky vystupující muž byl ve skutečnosti děsivým lidojedem. Jeho obětí se stala spolužačka Renée, kterou pozval k sobě domů na večeři. Svou budoucí oběť královsky pohostil, poté jí předčítal básně a nakonec ji zbavil života pistolí. Když ji zabil, snědl ji a chystal se zbavit jejích ostatků. Při tom ho ale tehdy chytili policisté a rozhodli se kanibala vrátit k justici do rodné země – Japonska. Jeho příběh je o to děsivější, že japonské úřady jej označili za nemocného, umístili ho do psychiatrické léčebny a po několika letech se dostal na svobodu. Podle některých zdrojů Issei Sawaga stále žije a v Japonsku patří mezi celebrity mnohokrát účinkující v televizních show, také napsal několik knih a patří mezi oblíbené recenzenty japonských restaurací.

 

user-avatar

Petr Gotlieb

24. 01. 2015 | 19:17

Zavří­t reklamu