válkaČeskoslovenskoobjevy

Železná rybka zachraňuje životy tisícům lidí po celém světě

+ 5 fotek+ 6 fotek

Kdyby se kanadský vědec Christopher Charles narodil před tisíci lety, možná by jej lidé uctívali jako boha. Zatímco Ježíš nakrmil s pomocí dvou ryb pětitisícový zástup, Kanaďan dokáže s pouhou jednou rybkou zlepšit život stovkám tisíc lidí po celém světě.

Ivanhoe 7. června 2015

Když před šesti lety kanadský vědec Christopher Charles navštívil Kambodžu, všiml si, že mnoho jejích obyvatel těžce trpí anémií, tedy nedostatkem železa. V důsledku toho jsou tamní lidé unavení a zesláblí, ženy mají komplikované těhotenství, často provázené krvácením, a děti zaostávají ve vývoji a jsou mnohem náchylnější k nemocem. Přemýšlel proto, jak by se jim dalo pomoci.

Zelenina denní dávku železa nepokryje. Když není červené maso, pomůže železná rybka.

Zelenina denní dávku železa nepokryje. Když není červené maso, pomůže železná rybka.

Kambodžané jsou vesměs velmi chudí lidé, a nemohou si proto dovolit konzumovat červené maso. Jejich každodenní strava se skládá většinou z velké porce rýže a trochy zeleniny nebo malého kousku ryby. Nemají rovněž prostředky na to, aby si v lékárně kupovali minerálové doplňky. Christopher Charles však dostal spásný nápad, jak je zbavit chudokrevnosti – prostě se přidá kousek železného kovu do jídla!

„Věděli jsme, že nějaký ošklivý kus železa by nezabral, a tak jsme vymysleli něco atraktivnějšího,“ naznačuje Charles. Nejprve zkusil ženám v Kambodži nabídnout kulatý kousek železa, ale kuchařky se zdráhaly jej používat. Tak jej nahradil květem lotusu, ale ani ten si ženy neoblíbily. Charles se proto ponořil hlouběji do historie a kultury Kambodže, až jej napadlo dát železu tvar ryby, která je v Kambodži považována za symbol štěstí. A vida, zadařilo se! Železná ryba se v kuchyni rychle uchytila a ženy ji začaly přidávat do jídla přesně podle Kanaďanových instrukcí.

Uvařte si polévku s železnou rybkou. Nebudete pak trpět chudokrevností.

Uvařte si polévku s železnou rybkou. Nebudete pak trpět chudokrevností.

„Vařte železnou rybu ve vodě nebo v polévce nejméně deset minut,“ doporučuje vědec. “Tím zvýšíte množství železa, které se vyluhuje. Pak rybu vytáhněte a přidejte do tekutiny trochu citrónové šťávy, která je důležitá k absorpci železa,“ vysvětluje.

Při dodržení těchto postupů železná ryba pokryje až 75 procent denní potřeby železa u dospělého (u dětí pak ještě víc). Výzkum ukázal, že za 12 měsíců se několik stovek vesničanů vyléčilo z chudokrevnosti.

Se železnou rybičkou se děti budou cítit líp.

Se železnou rybičkou se děti budou cítit líp.

„Dosáhli jsme fantastických výsledků; zdá se, že tam došlo k obrovskému poklesu anémie a vesničanky říkají, že se cítí dobře, že už netrpí závratěmi a bolestmi hlavy. Železná ryba má neuvěřitelnou moc,“ pochvaluje si svůj vynález Kanaďan. V současné době jeho rybku používá 2 500 rodin v Kambodži a kolem 9 000 zázračných rybek již bylo distribuováno do nemocnic a neziskovým organizacím v zemi. Šťastná železná ryba, jak se projekt nazývá, už míří také do jiných zemí na světě. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace chudokrevností většinou z důvodu nedostatku železa trpí více než dvě miliardy lidí, tedy více než 30 procent světové populace. Železná rybička může pomoci nejen chudým lidem v rozvojových zemích, ale i veganům z vyspělejších států, kteří se dobrovolně vzdali konzumace masa.

Další články

Zavří­t reklamu