válkaČeskoslovenskoobjevy

Kanadský premiér posílal peníze každému, kdo si o ně řekl, utratil miliony

Kanadský premiér posílal peníze každému, kdo si o ně řekl, utratil miliony
Zdroj: thevintagenews.com

V době nejhorší hospodářské krize, tedy ve 30. letech minulého století, bylo pro miliony Američanů i Kanaďanů obtížné jakkoliv vyjít s penězi. Chudoba byla přítomná všude a byla viditelná na každém kroku. V této situaci se nastoupil do úřadu nový kanadský ministerský předseda, miliardář Richard Bennett.

Tomáš Chalupa 4. března 2020

Richard Bennett se stal ministerským předsedou poté, co v roce 1930 ve volbách porazil Mackenzieho Kinga. Jako vůdce konzervativců tak usedl do premiérského křesla. Pro Mackenzieho i celou jeho stranu to byl šok, vedl zemi v předchozích letech, a domníval se, že bude nepochybně znovu zvolen. Jenže lidé, jak už to bývá i dnes, chtěli změnu a odvrátili se od dlouho sloužícího politika. Bennett ztělesňoval změnu a byl navíc velmi úspěšný.

Bennett sliboval ukončit problémy s vysokou nezaměstnaností, což byl hlavní problém, který trápil zemi. Nic z toho se mu příliš nepovedlo, i jeho vlastní voliči na něj po letech hleděli s despektem, byl dokonce označován za diktátora. Jeho vyjadřování bylo drsné, ve svých projevech si nikdy nebral servítky. Zastával současně hned několik funkcí, byl totiž nejen premiérem, ale také ministrem financí a zahraničí. V oblasti ekonomiky se domníval, že se celý problém velké krize vyřeší sám, dnes bychom řekli neviditelnou rukou trhu. Trh nic nespravil, takže to musel udělat Bennett. Jenže nic z jeho opatření (a bylo jich opravdu mnoho: minimální mzda, nové daně, pojištění nezaměstnaných, maximální počet pracovních hodin týdně, dotace pro farmáře, … ) nepomohlo, a lidé začali mít egoistického Bennetta dost. Jeho popularita šla rychle dolů, jak se ekonomická krize prohlubovala.

Byl považován za chladného a netečného k potřebám běžných lidí. Jenže až po mnoha letech se ukázalo, že to nebyla pravda. Bennett osobně odpověděl na každý dopis, který dostal. A drtivá většina žádostí byla ve smyslu: jsme chudá rodina, máme mnoho dětí, pomohlo by nám nesmírně, pokud byste nám poslal pět dolarů. To byly tehdy velké peníze, dalo se s nimi nějaký čas vyžít. A Bennett nejen odpovídal, ale také posílal peníze. Podle biografie napsané Johnem Boykem takto utratil nejméně 2 miliony dolarů. A nutno mu připsat ke cti, že se tím nikdy nechlubil.

Bennett sice nebyl příliš úspěšný premiér, ale doba mu vůbec nepřála, je otázkou, jestli vůbec mohl nějak zásadně ovlivnit délku nebo hloubku velké deprese, která zasáhla celou Ameriku. V jiných dobách by byl možná skvělým lídrem. Každopádně nikdy neponechal jediný dopis bez odpovědi a nezdráhal se pomáhat i finančně.

Další články

Zavří­t reklamu